in , ,

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan Biri: Machu Picchu Antik Kenti

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

 

Bulutların arasından gökyüzüne uzanan yüksekliğiyle güneşe olabildiğince yakın, nehirlerin yarattığı derin kanyonlarla çevrili sarp kayalıkların üzerinde, Tropik Amazon yağmur ormanlarının ve And Dağları’nın arasında kurulmuş, eşi benzeri olmayan, terkedilmiş dev bir şehir. Efsane olarak dillerde dolanmasına ve birçok kaşifin yıllar süren araştırmalarına rağmen, 350 yıl boyunca kimsenin ayak basamadığı yer; karşınızda Machu Picchu.

İnka hükümdarı Paschacutes Yupanqui tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmış şehir, İnka başkenti Cuzco’nun 80 kilometre kuzeybatısında, deniz seviyesinden 2430 metre yukarıda bulunur. Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan antik kent, Peru’nun da en ilgi çekici yeridir.

Kafaları karıştıran onlarca soru var bu şehirle ilgili, en başta zorlu bir zirve de neden böyle bir şehir kurulduğu? Bunun, İnka’ların inanç sistemi ile ilgili olduğu düşünülmekte. 1450’li Yıllarda İmparator Pacdacutec, peş peşe savaşlar kazanmakta ve sınırlarını her geçen gün genişletmekteydi, bu nedenle, zaman geçtikçe halkın gözünde tanrısal bir anlam kazanmaya başladı ve elbette böyle bir kişiliğin gücünü yansıtmak için eşsiz tasarlanmış, muhteşem bir kente ihtiyaç vardı. İnka’ların inanışına göre en büyük Tanrı, “İnti” yani Güneş’ti. Ve onlar için Pacdacutec, artık güneşin oğluydu.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

Machu Picchu, 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâlâ gayet iyi durumdadır. Antik kenti çevreleyen surların dışındaki eğimli araziler, saray çalışanları tarafından taş duvarlar örülerek teraslara dönüştürülmüştür ve buralarda oluşturulan küçük tarlalar ile halkın gıda ihtiyacı karşılanmıştır. Bu taş duvarlar, toprağa dikey eksenle 5 derecelik bir eğim yapacak biçimde örülmüştür, ayrıca Machu Picchu’nun yaklaşık %60’ı toprağın üstünde değil, altındadır. Bunun anlamı ise şudur; zamanın mühendisleri, duvarı örmeden önce, araziyi temizleyip, bir temel açmış, temeli de büyükten küçüğe sıralanacak biçimde taşlarla doldurmuş, duvarı da üzerine örmüştür. Bu muhteşem tasarım, hem kentin günümüze kadar sağlam kalmasını sağlamış, hem de oldukça yağış alan bu şehrin sel baskınlarından etkilenmesini engellemiştir.

2430 Metre yükseklikteki bu şehri inşa etmek için bir yandan, bu yüksekliğe taş taşmaları da gerekiyordu. Tekerlek bu bölgede hiç kullanılmamıştı ve binek hayvanları da yoktu. Bu yüksekliğe rağmen taşları başarılı bir şekilde taşıyabilmelerinin püf noktası ise taşları taşımaya başlanmadan önce şekillendirmeleriydi. Pürüzlü yüzeylerinin giderilmesi, doğal olarak sürtünmenin azaltılması anlamına geliyor. En küçüğü 80 kilo, en büyüğü 20 tonluk taş ve kayalar kullanılarak 2430 metre yüksekliğe bir kent inşa etmek, bugünün şartlarında bile inanılmaz geliyor. Bu taşları taşımak için kullanılan yöntem aslında oldukça tanıdık; Mısırlılar’ın da rutin olarak kullandıkları “iki merdivenli taşıma sistemi”. İnkalılar, kısıtlı imkanlar ve zorlu şartlar altında tamamlanmasının 25 yıl aldığı düşünülen eşi benzeri bulunmayan bu şehri, saf insan gücüyle inşa etmeyi başarmışlardı.

Machu Picchu, zamanının çok ötesinde ve mühendislik harikası bir şehirdi. Sahip oldukları ileri akıl sayesinde bir dağın zirvesinde yerleşim alanı kurup, su getirip ve tarım yaparak kendi medeniyetlerini kurdular. Su, İnkalar için kutsaldı ve medeniyetin sembolüydü. Anadolu’dan Peru’ya kadar medeniyetin nişanesi su oldu. Ticaret ve tarımla zenginleşen toplumlar, daha iyi bir yaşam için önce kentlerin merkezlerine su getirip daha sonra o suyu evlere dağıttılar. Kısacası, su kanallarının ucu hep medeniyete çıktı… Antik kentin adı, yerel Quechua dilinde “Eski Zirve” anlamına gelir.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

Nasıl Gidilir?

Machu Picchu, İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı terkedilmiştir. İspanyolların İnka İmparatorluğu’nu ele geçirmelerinden sonra, şehir kayıp olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur. 1983’te UNESCO tarafından “Dünya Mirası” kapsamına alınıp,  çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştır. Machu Picchu bugün, günde 2000 ile 3000 turistin ziyaret ettiği, Dünyanın yedi harikasından birisidir. Machu Picchu, ulaşması zor bir konumda olduğu için, günümüz Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde olan bir köye raylı sistem yapılmıştır. Bu köyden sonra otobüs ile antik kente ulaşılabilmektedir. İsteyenler küçük basamaklı patika yoldan yaya olarak çıkabilmektedir.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?

Uyandığımızda Neden Sinirli ve Gergin Oluruz?

Apple’ın Müzik Endüstrisine Etkisi

Apple’ın Müzik Endüstrisine Etkisi