in , ,

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor
Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

YaşIandığımız için egzersiz yapmayı bırakmıyoruz, egzersiz yapmadığımız için yaşIanıyoruz.


Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, koşu bandında saatlerce koşmanıza veya ağırlık kaldırmanıza gerek yok. 

Bunu ispatlamak için dünyadaki en uzun ömürlü insanlara bakalım; 

Günümüz dünyasında ortalama yaşam süresi 71,4 yıldır. Tabii ki de, bu süreyi doğrudan etkileyen oldukça fazla etken vardır; coğrafi şartlar, sosyal problemler, ekonomik şartlar diye uzayıp gider… Elbette, 71,4 yıllık ortalama yaşam süresinin çok üstüne çıkan bölgeler de var. 

Araştırmacılar, bu bölgeleri “Mavi Bölgeler” olarak adlandırmış. Mavi Bölgeler, dünyanın en sağlıklı ve en uzun ömürlü insanlarına ev sahipliği yapar.

Bu bölgelerdeki insanlar ağırlık kaldırmıyor, maraton koşmuyor veya spor salonlarına gitmiyor. Buradaki insanlar yalnızca hareket ediyor. Bu insanlar kendilerine, hareket etmek zorunda kalacakları ortamları yaratmış ve düzenlemişler.

Bunlara ek olarak bu bölgelerdeki insanlar, güzel bir uyku düzenine, sebze ve meyve ağırlıklı yeme alışkanlıklarına, stresten uzak yaşantılara sahip. Ve işlenmiş gıdaları tüketmemekteler.

Araştırmacılar, rutin olarak gerçekleştirilen doğal hareketin, yaşam süresini arttırmak için en etkili yollardan biri olduğunu ve dünyanın en uzun ömürlü nüfusları arasındaki ortak bir alışkanlık olduğunu belirledi.

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

Gün boyunca doğal olarak hareket etmek, sanıyorum ki günümüz dünyasında, kulağa hoş ve romantik gelmekten öteye geçemez. Geçimimizi sağlayabilmek için bütün günü masa başında ve bilgisayarın karşısında geçirdiğimiz günümüz dünyasında, doğal olarak hareket etmekten söz etmek zor, buna katılıyorum. Ancak gerçek şu ki, 100 yıl önce sadece %10’umuzun masa başında zaman geçirmemizi gerektiren işleri vardı, oysa bugün bu oran %90.

Ancak olumsuzluğa kapılmayın, yoğun yaşam tarzımıza daha fazla hareket eklemenin kolay yolları var.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, ulaşım şeklimizi değiştirmektir. İşe gidip-gelirken yürümek, markete yürümek, bisiklete binmek gibi basit ama etkisi büyük şeyler olabilir. Eğer iş yeriniz veya eviniz bir yerlere yürümek için ideal uzaklıkta değilse ve toplu taşıma kullanıyorsanız, normal durağınızdan 2-3 durak önce inin, yürüyün.

Araştırmalar, 30 dakikalık bir yürüyüşün, pozitif etkiler yaratacağını söylüyor. Bunun yanına ekeleyebileceğiniz her fiziksel aktivite de bir artı. Eğer işinizle eviniz arasına 30 dakikalık bir yürüyüş ekleyemiyorsanız, yürüyüşe çıkmak için zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Amerikan Kanser Derneği’nin yakın tarihli bir çalışması, haftada altı saat boyunca yürümenin, kalp-damar hastalıklarını, solunum hastalıklarını ve kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya çıkardı. Ancak araştırmalar, haftada iki saat yürümenin bile hastalık risklerini azaltabileceğini ve yaşam süresini arttırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Yürüyüş, zihniniz için de harika bir ilaçtır. İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde doktor ve psikiyatri uzmanı olan Anders Hansen’e göre düzenli günlük yürüyüşler demans riskini %40 a kadar azaltabilir.

Uzun yürüyüşler sizin için uygun değilse, bu uzun yürüyüşleri, küçük yürüyüşlere bölün ve gününüzüz içine dağıtın. Saat başı masanızdan kalkın ve 5 dakika boyunca hareket edin, yürüyün. 

Masa başı bir işte çalışıyor olsanız bile, gün boyu düzenli olarak kalkın ve hareket edin. Biraz temiz hava almak için öğle yemeğinde dışarı çıkın.

Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

Sonuç olarak, insan vücudu hareket etmek üzere tasarlandı.

Ve bu, mutlaka spor salonuna gitmemiz gerektiği anlamına gelmez.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için ağır şeyler kaldırmanıza veya yüksek tempolu egzersizler yapmanıza gerek yok.

Basit ve doğal hareketler de etkili olacaktır.

Mavi Bölgeler’ de yaşayan insanların yaptığı gibi yapın, doğal hareket edin. 🙂 


“Mavi Bölgeler” olarak adlandırılan bölgelere dahil olan lokasyonlar;

  • Sardinia, Italy
  • Okinawa, Japan
  • Nicoya, Costa Rica
  • Loma Linda, Calif., U.S.A.
  • Ikaria, Greece

    Dünyanın En Sağlıklı İnsanları Spor Salonuna Gitmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ACİİL! Formula 1 – Paddock #5 – Almanya GP Sonrası- Mercedes Çöküşü – Kazalar – Kargaşa

Türkçe Rap ve Cin Filmleri