in ,

Doğruları Yaşayamamak – Doğruları Yaşadığınızdan Emin Misiniz?

Doğruları Yaşayamamak. DOĞRULARI YAŞADIĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?

Hepimizin ortak sorunu diyebileceğimiz bir problem var: Kendimizi yeterince tanımamak. Bu problem yüzünden hayatımızdaki önemli faktörlere yeterince iyi karar veremiyoruz. Önemli faktörlerden kastım şu; hayatımızdaki kişiler, okuduğumuz bölüm, yaptığımız meslek hatta yaşadığımız şehir. Sonra bu problemler bir çığ misali büyüyor ve kafamızda bir yığın “acaba” ya dönüşüyor.

Semih Yalman’ı belki tanıyanınız vardır. Kendisinin söyleşisine katıldığımda kurduğu şu cümle benim için gerçekten hayatımdaki doğru olarak nitelendirdiklerimi sorgulamama neden oldu: “Yarın ölecek olsanız şu an neler yapardınız, neyden dolayı pişman olurdunuz?” Sorunun cevabını yok şöyle eğlenirdim, yok şu kişilerle son zamanımı geçirirdim olarak düşünmenin yanı sıra pişmanlıklarınızı göz önüne alarak düşünün. Bir meslekle uğraşıyorsunuz diyelim, o meslekle alakalı kafanızda keşkeler olur muydu, acaba başka meslekte olsam mutlu olur muydum diye düşünün. Ya da hayatınızdaki kişiler için, onlara vakit ayırdığım için pişman mıyım diye düşünün. Eğer bu sorulara “Evet, pişman olurdum.” diye cevap veriyorsanız, yol yakınken önleminizi alın. Çünkü hayatınızı yaşadığınızı zannediyorsunuz ama yaşadığınız hayat etrafınızdakilerin hayalleri üzerine kurulu. Nasıl mı? Eminim ki aranızda çevresinin baskısıyla meslek seçen veya etrafındakilerin olmasını istediği biri gibi olmaya çalışanlarınız vardır. Sizi suçlamıyorum çünkü kendimizi tanıyamama durumundan dolayı, bu gibi olayları neredeyse hepimiz yaşıyoruz. Kötü haber şu ki, başkalarının sizinle ilgili projeleriyle oluşmuş hayatınız size bir süre sonra mutsuzluk vermeye başlayacak. Hep bir şeyler eksilmiş gibi bir his yaşayacaksınız.

Hayatınızda kukla rolü görmektense başrolü almanız için asla geç değil. Hayat sizin hayatınız ve kararlarınızı alırken başkalarının fikirlerini de yeri geldiğinde alıp, -tabii güvenilir olmaları koşuluyla- onları kendi fikir düşüncenizden geçirmeniz gerekiyor. Asıl önemli olan şey şu ki, Kendinizi Tanıyın. Siz kimsiniz, nelerden hoşlanırsınız, hayalleriniz nelerdir bunlara net bir cevap verebilecek durumda olun. Bunun için gerekirse uzman yardımı almaktan da çekinmeyin.

Öyle bir hayat yaşayın ki; hayatınızı film şeridi gibi izlerken keşkelerle dolu olmaktansa hayallerinizle, iyiliklerinizle süslü olsun.

“Olmak istediğin kişi ol, başkasının görmek istediği değil.”

Doğruları Yaşayamamak. DOĞRULARI YAŞADIĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Ne Hakkında Podcast Kapak Fotoğrafı

Bu Ne Hakkında – # 2,5 KAMERA ARKASI

YÜK TRENİ Podcast Kapak Fotoğrafı

YÜK TRENİ – #1 ESKİ SEVGİLİ LANETİ