in ,

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık
Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

Disiplininiz, sağlıksız bir hamburger mi yiyeceğinizi yoksa sağlıklı bir salata mı yiyeceğinizi belirler. Disiplininiz, antrenmana mı gideceğinizi yoksa bunun yerine Netflix mi izleyeceğinizi belirler. 

Başka bir deyişle, disiplin, güçlendirici mi yoksa sınırlayıcı bir karar mı vereceğinizi belirler. Alacağınız bu karar da, sizi daha güçlü veya daha zayıf kılacaktır.

#1: Soğuk Duş Al

Disiplininizi geliştirecek bir alışkanlık varsa, o da soğuk bir duş almaktır. Bu yöntem, iradenizi ve disiplininizi güçlendirmek için mükemmeldir. Soğuk suyun vücudumuza değdiği an, neler olacağını biliyoruz. Zaten zihinsel savaşta, soğuk bir duş almamızın gerekip gerekmediğini düşündüğümüzde başlıyor.

O zaman, iç sesimizi dinlemeyip, soğuk suyun altına girersek, beynimiz, yapmak istemediğimiz bir şeyi bile yapabildiğimizi algılar ve bu sayede irademizi geliştirebiliriz.

Bu yöntem, zihinsel gelişimimize yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda  fizyolojik olarak gelişmemize de de yardımcı olacaktır:

 • Zinde hissedersiniz.
 • Kan dolaşımınızı düzenler.
 • Stres seviyenizi azaltır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Kilo vermenize yardımcı olur.

Sonuç olarak, iradenizi ve disiplininizi geliştirmek istiyorsanız, bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz. İlk zamanlar kötü hissedebileceğinizi unutmayın (özellikle ilk birkaç saniye, en kötüsü). Nefesinizi ve zihninizi sakinleştirmeye çalışın, gerisi hallolacaktır.

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

#2: Meditasyon Yapın

Meditasyon, sadece stres seviyenizi düşürmek ve odak noktanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz bir alışkanlık değil, aynı zamanda güçlü bir disipline sahip olmanıza da yardımcı olacak bir alışkanlık.

Her şeyden önce, meditasyon yaparak, tek bir şeye odaklanmayı öğreniyorsunuz. Örneğin; içsel dikkat dağıtıcıları susturmayı öğrenebilirsiniz. Meditasyon yaparak, içinizdeki tembel ve olumsuz sesi nasıl geçersiz kılacağınızı öğreniyorsunuz. Tembel iç sesimiz, çoğu zaman bazı şeyleri yapmamamız için bizi ikna ediyor, bunları yapmamız gerekiyor olsa bile… Meditasyon sayesinde, içsel dikkat dağıtıcıları susturmaya aşina olacağımız için, bizi olumsuzluğa teşvik ettiği anlar da, iç sesimizi dinlememeyi öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında, meditasyonun, beyindeki karar alma ve odaklanma gibi yürütme işlevlerimizden sorumlu olan ön korteksi güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Başka bir deyişle, meditasyon sayesinde beyniniz, nörolojik düzeyde de gelişecek.

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

#3: Spor Yapın

Düzenli spor yapmak, disiplininizi geliştirmek için bir başka alışkanlıktır. Kendinizi spor salonuna gitmeye zorladığınızda veya kendinizi ağırlığı biraz daha artırmaya ittiğinizde, kendinize karşı bir direniş gösterirsiniz. Ve bu tam anlamıyla bir disiplin örneği. Basit bir egzersiz yapmak için bile kanepenizden kalkmak, disiplin alışkanlığınızı güçlendirecektir.

Dahası, meditasyonda olduğu gibi, spor yapmanın da, ön korteksimizi geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

#4: Akıllı Telefonlardan Uzak Durun

21. Yüzyılda teknolojiden bağımsız bir hayat, zannediyorum ki, düşünülemez. Üretkenliğimiz ve öz disiplinimiz, akıllı telefon bildirimlerinden dolayı sürekli olarak bölünüyor ve kesiliyor. 

Çoğu insan uzun zamandır, telefonunun yanında olmadığı bir ortamda bulunmamıştır bile. Şahsen, telefonumun olmadığı ve bildirim sesleriyle dikkatimin dağılmadığı bir ortamda çalışırken, daha üretken olduğumu deneyimliyorum.  Yani, mesaj yok, sosyal medya yok, e-posta yok, haber sitesi yok ve gereksiz sekmeler yok.

Çalışmaya başlamadan önce, dikkatimi dağıtabilecek her şeyi kaldırdığımdan emin oluyorum. Bunu yapmak için disipline de gerek, sadece al ve başka yere koy. Bu kadar.

Beynimiz akıllı telefonlara öyle bir alışmış ki, ondan mahrum bırakılmış bir ortamda çalışmak, beynimiz için bile çok nadirdir. Her 15 dakikada bir e-posta veya sosyal medyayı kontrol etmeye alışkın olduğumuzdan dolayı, beynimiz daha fazla uyarıcı arzu etmeye başlar. Beynimiz dopamin istiyor, günümüzde de nelerle mutlu olduğumuz belli; telefonlar. 

Telefonumuzun olmadığı bir ortamda, beynimiz dopamin üretmek için telefonumuza ihtiyaç duyuyor. İşte bu özlem, disiplinli olmayı bu kadar zorlaştıran şeydir, çünkü biyolojik düzeyde bir savaşa giriyoruz. (Ve bu hiç kolay bir dövüş değil) Dopamine ihtiyaç duyduğumuz zaman, salata yerine hamburger yiyoruz. Dopamime ihtiyaç duyduğumuz zaman, kitap okumak yerine Netflix’i izliyoruz. 


Bunun da ötesinde, dikkat dağıtıcı nesnelere zaman ve enerji harcamayacağınızdan dolayı, işlerinizi daha hızlı bir şekilde bitirebileceksiniz. Bu yöntem, yaptığım işlerde sonuca daha hızlı ulaşmama
yardımcı oldu.
 

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

 
#5: Dopamin Diyeti Yapın
 
Daha önce de belirttiğim gibi, dopamine duyulan özlem, bazen disipline edilmenin neden bu kadar zor olduğunu kanıtlıyor. Bilirsiniz, Instagram’da gezindiğinizde, YouTube’da veya Netflix’te bir şeyler izlediğinizde, biraz oyun oynadığınızda ya da güzel sulu bir hamburger ısırdığınızda vücudunuz güçlü bir dopamin hormonu salgılar.  
 
Temel olarak, beynimiz dopamine bağımlıdır ve ne zaman dopamin hormonu salgılansa gerçekten iyi hissederiz. Bu nedenle, beynimiz, dopamin üreten davranışları tekrar etmeye çalışacaktır.
 
Çılgınca bir deney yaparak, buna karşı koymaya karar verdim ve 24 saat süren bir “Dopamin Diyeti” uyguladım.

24 Saat boyunca bu katı kurallara uydum:

 • Elektronik cihazlar yok. (Telefon, Netflix, bilgisayar veya video oyunları vb.)
 • Kitap veya dergi okumak yok.
 • Seks ya da mastürbasyon yok.
 • Konuşmak yok.
 • Müzik veya podcast dinlemek yok.
 • Kahve ya da diğer uyarıcılar yok.

Pratik olarak yapabileceğim tek şey şunlardı:

 • Yazı yazmak. (Kalem ve kağıtla)
 • Düşünmek.
 • Yürüyüşe çıkmak.
 • Su içmek.
 • Hayal etmek.

Göründüğü kadar korkunç değil, aslında oldukça sakindi. Kendime, düşünmek, hayal etmek ve yeni atılımlar yapabilmek için alan yarattım.

Düzenli olarak Dopamin Diyeti yapmak, zihinsel sıfırlama düğmesine basmak gibidir. Dopamin diyeti dünyadan biraz uzaklaşmanıza yardımcı olur, böylece önemli şeylere tekrar odaklanabilirsiniz.

Not: Dopamini kötülediğimi zannetmenizi istemem, dopamin buradaki kötü adam değil. Yalnızca, motivasyonumuzu, dikkatimizi ve karar vermemizi etkileyen çok karmaşık bir nörokimyasal. Biz insanlar, dopaminimizi, yalnızca telefonlarımızla vakit geçirirken veya Instagram’da dolanırken üretmemeliyiz, dopamin üretme şekillerimizi gözden geçirmeliyiz.

Disiplininizi ve İradenizi Arttırmaya Yarayacak 5 Alışkanlık

UYGULAYIN!

Disiplininizi yalnızca harekete geçerek geliştirebilirsiniz, nasıl yapacağınızı bilerek disiplininizi geliştiremezsiniz. Bu nedenle, daha güçlü bir öz disipline sahip olabilmek için bu alışkanlıklardan en az 3 tanesini kendi yaşamınıza uygulamanızı tavsiye ediyorum. Başarılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Formula 1 – Paddock #4 – Almanya GP Öncesi – Yakıt İkmali – Drive The Survive

Beslenmenin Elli Tonu #4 – Maksimum Yağ Yakımı