in

Yalnız Değilsiniz..

Bugün birçok kadın yalnız kalmaktan, ilgi görmemekten, sevilmemekten korkuyorlar. Peki ama neden? Bunu hiç sorguladınız mı? Dün eskiden çok yakın olduğum bir arkadaşımın evlendiğini öğrendim İnstagram’dan. Elinde nikah cüzdanı zaferini kutluyordu.. Sevdiğin adamla evlenmek güzel de bir de altına ‘sahiplenici erkek tutuşu’ yazmış olması.. Yine sinirlendim.. Bu tarz şeyler gördüğümde hep sinirleniyorum, üzülüyorum..

Bir kadının sahiplenilmek istemesi, erkeği sahiplenen olarak görmesi en önemlisi de bunu zafer gibi fotoğrafının altına etiketlemesi sadece bana tuhaf gelmiyordur herhalde? Belki çok ataerkil olanlarınız ‘aman senide kimse beğenmemiş burada döktürüyorsun diyebilir’ – ‘evde kalmış’ söylemeni yumuşatayım dedim. Ama bunu dipnot olarak şuraya bırakayım 2 yıldır tatlı mı tatlı bir yol arkadaşım var; kendisi de benim gibi hatta benden daha fazla feminist! Feminist deyince bazılarınız yol arkadaşımın kadın olduğunu düşünebilir ama hayır öyle değil. Yanlış duymadınız feminist bir erkek! Ne giyeceğime karışmayan, ne zaman dışarıda olacağıma- kiminle görüşeceğime karışmayan- gereksiz kıskançlık triplerine girmeyen, sürekli beni destekleyen ve en önemlisi de herkesten fazla bana güvenen ve her fırsatta ‘çok güçlüsün, yapabilirsin’ diyen. Bazılarınız- ki bunu çok sık duydum- ona ‘gevşek’ diyebilirsiniz ama inanın hayat bu şekilde daha yaşanır. Birilerinin size sürekli bir şeyleri dikte etmesi çok bunaltıcı ve yorucu değil mi? Peki buna kim izin veriyor? Cevap belli; toplum!

Kim demiş erkekler her istediğini yaparken, kadınlar yapamaz diye? Toplum da yer etmiş kalıplar demiş. Devlet ve aracısı olan medya sayesinde sürekli yeniden üretilen söylemler bir şekilde bilinç altımıza yerleşiyor, ve biz bunun doğru olduğuna hatta en kötüsü ‘normal’ olduğuna inanıyoruz.

Şimdi size bir deneyden bahsetmek istiyorum; hepimiz biliriz oğlan çocuklara mavi, kız çocuklara pembe giysi giydirirler dünyaya gözlerini açtıklarında. Fakat bu deneyi yapan arkadaşlar bunun tam tersini uygulamış; kız bebekleri mavi, oğlan bebekleri pembe battaniyeye sarmışlar. Gelen ziyaretçilere de bebeklerin nasıl göründüklerini sormuşlar: kız çocukları için ‘güçlü, iri, heybetli, sert’ yorumları yapılırken; oğlan çocukları için ‘tatlı, nazik, kırılgan’ yorumları yapılmış. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. Belli kalıplar üzerinden belli yargılara varabiliyoruz ve bunu tüm hayatımıza uyguluyoruz.

Sizi baskılamalarına, yapamazsınız demelerine izin vermeyin kadın arkadaşlarım. Onlar sadece sizin güçlü ve başarılı olmanızı istemiyorlar. Yalnız kalmaktan korkmayın çünkü asla yalnız değilsiniz! Size sürekli ne yapmanız gerektiğini söyleyen birisine ihtiyacınız yok! Aşk bu değil.  Hayat sizin, siz yaşamalısınız! Şunu unutmayın;

Tüm insanlar birbirlerine denktir aslında. Renklerin, kıyafetlerin, kelimelerin ve mesleklerin cinsiyeti yoktur. Özgürlüğün tadına varabileceğiniz günler yaşayın..

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güçlü Bir Kadın Olarak Gezmek

Sosyal Medyada Başarı Nedir? Kendi Yolunu Takip Et