in ,

Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi, en genel  tanımı ile küçük olayların bir araya gelerek çok büyük etkiler oluşturmasıdır. Adını ise Edward Norton Lorenz tarafından ortaya atılan bir teori ile almıştır.
 
Şöyle ki;
 
“Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”
  
Bu teoriyi sadece kaos ile sınırlandırmak çok yanlış olur. Basit bir örnekle kumbaramıza her gün 5 lira  atarsak; ayda 150, yılda 1825, yaklaşık 47.700 yılda 87 milyon lira biriktirmiş oluruz. Bu da Messi’nin bir yılda kazandığı ücrete eş değer olur. (Hala kaos teorisi gibi duruyor.)
 
Kelebek Etkisi ve Mr.Nobody filmlerini şiddetle tavsiye ederim.Filmlerde görüldüğü üzere hayatımızda aldığımız en ufak kararlar bizim ve çevremizdekilerin bütün geleceğini etkiliyor.
 
Bizden önceki dedelerimizin ve sonraki tüm neslimizin seçtiği eşler, çocukken kurtuldukları hastalıklar, ailelerin tanışması gibi sonsuz ihtimallerin birleşimi sonucu biz doğmuşuz. Yani diğer bir bakışla hepimiz imkansızı gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki hayatlarımızda da ufak bir bilgi veya yeni bir insan tanımak hayatımızı çok farklı şekillerde etkileyebilir. Şu an hayatımızda olup bizi biz yapan herkesi de sonradan tanımadık mı ?
 
Uygun sıralama ve şartlar gerçekleştiği takdirde tüm insanlarla dost, ortak veya düşman olabiliriz. İstediğimiz kadar zengin olma şansımız da evsiz olma şansımız da var. Küçük hareketlerle hayatımızı çok daha farklı, güzel veya çirkin devam ettirebiliriz. Buraya kadar olan süreç gelip geçti, sonrası tamamen bizim elimizde!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Nesil Hastalık: “HAYALET ÇAĞRI”

Hayaller