in

Değerli Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu’ndan Akıllara Kazınması Gereken 12 Alıntı

Doğan Cüceloğlu, 9 Şubat 1938 tarihinde Silifke, Mersin de dünyaya gelmiş, Türk psikolog ve iletişim psikolojisi uzmanıdır. 40’tan fazla bilimsel makalesi yayımlanmış, bilimsel psikoloji çerçevesinde Türkiye’deki öğrencilere, iş insanlarına, öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik pek çok seminer, konferans ve atölye çalışmaları düzenlemiş ve bir dönem TV programı sunmuştur.

1990’dan beri kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazmıştır. İlk kaleme aldığı “İnsan İnsana” isimli kitabı Cüceloğlu’nun gelişim ve paylaşım sürecinin ilk ürünüydü.

Doğan Cüceloğlu, 16 Şubat 2021’de İstanbul’daki evinde 83 yaşında hayata gözlerini yumdu fakat arkasında bıraktıklarıyla yaşama ve hayatlarımıza dokunmaya devam edecek.

İşte Cüceoğlu’ndan içimize dokunan bazı alıntılar:


1- Bir insanın anavatanı çocukluğudur. Çocukluğunu doya doya yaşamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. Bir annenin, bir babanın en önemli görevi; çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamasına olanak yaratmaktır.

 

2- Mükemmel değil, merhametli çocuklar yetiştirin. Karıncaları ezmeyen, ağaç dallarını kırmayan, çiçekleri ezip geçmeyen, sevgiyi hissetmeyi ve hissettirmeyi bilen çocuklar…

 

3- Bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en büyük hediye, ona her koşulda ayağa kalkabilecek gücü kendinde bulabilme yetisini kazandırmaktır.

 

4- Düğün bir maddi güç gösterisi olmamalı. Evlenme olgunluğuna gelmemiş olanlar düğünü çok önemser.

 

5- En temel özgürlük, insanın kendisi olarak yaşamında var olabilmesi ve kendi bütünlüğünü yaşabilmesidir; dürüst insan özgürdür.

 

6- Hayır demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. Hayır demesini bilmeyen kişinin Evet’inin de anlamı yoktur.

Değerli Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu'ndan Akıllara Kazınması Gereken 12 Alıntı

7- Ne kendini, ne de olayları yargıla! Ne alkışlayıp böbürlen, ne de kendini kötüle. Nehir akıyor, sen o akışın farkında olmaya devam et.

 

8- Bir insanı değerlendirmek için nelere sahip olmadığına değil, sahip olduklarıyla neler yaptığına bak.

 

9- İnsanların gözlerine bakın; bazıları ışıl ışıldır, bazıları donuktur. İnsanların gözlerindeki ışıltı, iç dünyalarında ne kadar var olduklarını yansıtır.

 

10- Konfor alanı içinde kalınca hayat rahat; dışarı çıktığın zaman belirsizlik başlayacak ve bu tehlikeli… Cesaret ister. Ama için biliyor ki heyecan da orada. İşte bu heyecan önemli, aksi halde bir ölüden farksızsın.

 

11- Kendini tanıyamamış, hakikaten iç yalnızlığı içerisinde, beraber olduğu insanların da iç yalnızlığının farkına varamamış, on dördünde ölmüş, yetmişinde gömülmüş çok insan var.

 

12- Annen yok, kimsen yok.

Değerli Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu'ndan Akıllara Kazınması Gereken 12 Alıntı

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz? Renklerin ve Işıkların Yaşanılan Ortama Olan Etkileri Nelerdir?

Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz?