in , ,

CORNELL NOT ALMA METODU Nedir, Nasıl Uygulanır?

CORNELL NOT ALMA METODU Nedir, Nasıl Uygulanır?
CORNELL NOT ALMA METODU Nedir, Nasıl Uygulanır?

Derste, konferansta, toplantılarda anlatıcıyı yakalamak ve söylenilen her şeyi doğrudan kağıda aktarmak çok da mümkün değil. Video izlerken, bir metin veya kitaptan notlar alırken veya özet çıkarırken asıl önemli olan noktalara odaklanarak, bize bütünü anımsatacak cümleler kurmak, cümleler arasında bir köprü oluşturmak daha verimli olacaktır. Aynı şekilde geri dönüp bakıldığında, akılda kalıcılığını da güçlendirecektir.

Cornell Metodu, 1940’lı yıllarda Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nde geliştirilmiş bir not tutma yöntemidir. Çoğu yerde Cornell Not Tutma Tekniği olarak da geçmektedir. Bu metod halihazırda önemli dünya üniversitelerinde uygulanan ve verimli olduğu düşünülen bir yöntem; not alan kişinin aktif bir dinleme ve öğrenme sürecinde olmasını sağlıyor, düzenli  bir şekilde not almasına yarıyor, sınav döneminde zamandan tasarruf sağlıyor ve akademik becerileri geliştiriyor. Üstelik vize ve finallere çalışırken kendinizi hızlıca test etmenize olanak sağlıyor. Not alma pratiğiniz de zamanla gelişiyor.


CORNELL NOT ALMA METODU Şema
Cornell not alma metodunda ana noktalar, ayrıntılar, çalışma ipuçları ve özetlerin tümü tek bir yerde yazılır. Cornell Metodu’nu kullanmak için düz bir A4 kağıdı veya çizgisiz defter kullanarak, kaleminizle kendiniz oluşturacağınız kılavuz çizgileri sayesinde, metodu kolayca uygulanabilir hale getirebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya 2 sütun oluşturacak şekilde bir çizgi çekin. Sağ sütun, soldaki sütunun genişlik olmalı. Sağ sütun notlar için, sol sütun ise anahtar kelimeleri, fikirleri, konu hakkındaki soruları barındırıyor. Son olarak, sayfanın en altında, bir de özet kısmı yer alıyor.

 

Metodun Uygulanışı:

Üst kısımdaki boşluğa ad ve soyad, tarih, notu alınacak konun başlığı gibi bilgiler yazılır, isterseniz sayfa numarası da ekleyebilirsiniz. Detaylı açıklamalar kısmına; dinlediğiniz, okuduğunuz, izlediklerinizle ilgili notlar alınır. Bu bölümde, her ayrıntıyı değil, önemli noktalara değinmeye dikkat edilmeli. Vurgulanan, tekrar edilen veya çok örneklenen yerler en önemli noktalarıdır. Grafik veya kavram haritaları kullanılabilir, soruların çözümleri  bu kısma yazılabilir. Hızlı ve pratik olmak için bazı kısaltmalar, işaretler, şekiller kullanabilirsiniz.

Not alma işlemi tamamlandıktan sonra yazdıklarınızın üzerinden mutlaka geçin. İkinci kısım sol taraftaki anahtar kelimeler kısmı, aldığımız notlardan yola çıkarak konunun ana fikirleri, temel kavramları, anahtar kelimeleri belirlenerek bu kısma yazılır ve önemli tarihler, önemli kavramlar, örnekler, sorular ilave edilebilir. Burada, anahtar kelimeler size konuyla ilgili anlam ifade etmeli. Özet kısmına geçildiğinde ise aldığımız notlar, belirlediğimiz anahtar kelimeler ve ana fikirden yararlanarak, konu kısaca özetlenir. Bu metodun sizin cümlelerinizle yazılması çok önemlidir.

CORNELL NOT ALMA METODU Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6Pas #1 – Süper Lig’de 4. Hafta Goygoyu – Şampiyonluk Sayısı Meselesi – Şampiyonlar Ligi Başlıyor

Formula 1 – Paddock #13 – Singapur GP Öncesi – Bernie Ecclestone -Schumacher ve Correa Sağlık Durumu