Çinli Araştırmacılar Yapay Zeka Teknolojilerinde Kullanmak Üzere Çip Geliştirdi

Çinli Araştırmacılar Yapay Zeka Teknolojilerinde Kullanmak Üzere Çip Geliştirdi

Çin’in Tsinghua Üniversitesi’nde araştırmacılar, yapay zeka kullanarak, kendi kendine haraket edebilen ve bir noktadan diğer bir noktaya gidebilen bisiklet yapmayı başardılar. Bisiklet, kendi kendine gidebiliyor hatta engellerden kaçabiliyor ve basit ses komutlarıyla yönlendirilebiliyor. Çinli bilim insanları, bu teknolojiyi üretebilmek için “Tianjic” adını verdikler bir yapay zeka geliştirdiler. Luping Shi ve arkadaşları tarafından geliştirilen bu yapay zeka sayesinde bisiklet, bir sürücüye ihtiyaç olmadan kendi kendine ilerleyebiliyor.

Bu tasarım, iki farklı işlemciyi birleştiren yeni bir bilgisayar mimarisini oluşturuyor. İki farklı mimari birleştirilerek, yapay nöral ağları çalıştırıyor ve herhangi bir engelden kaçarak, motor ve denge kontrolü kuruyor, sesleri algılıyor. Araştırmacılar, insanların öğrenme yeteneklerini taklit eden sistemler üretmeye çalışıyor. İşte, bunun için tümüyle ezber bozan bilgisayar donanımları gerekiyor. Düzinelerce şirket ve akademik laboratuvar, yapay zeka ile çalışan çipler geliştiriyor. Çin, yapay zekayı geliştirmek için hem çip teknolojisine, hem de yazılı teknolojilerine büyük yatırımlar yapıyor.

Çinli Araştırmacılar Yapay Zeka Teknolojilerinde Kullanmak Üzere Çip Geliştirdi

Geliştirdikleri bu yapay zeka da bunun bir parçasını oluşturuyor. Nature’da yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar, bu tarzdaki bir teknoloji mimarisinin, yapay zekanın geleceği için önemli olduğuna değiniyorlar. İnsanlarda bulunan yetilerin tümüme sahip bir yapay zeka üretmeye uzun yıllar var gibi gözüksede, yeni çip tasarımı sayesinde yapay zeka algoritmaları değer kazanıyor ve gittikçe gelişiyor. Bu gelişme, Çin’in giderek tasarım ve yapay zeka yeteneklerini geliştirdiğini gösteriyor. Çin’in kendi çip endüstrisindeki zayıflıkları ABD-ÇİN ticaret savaşlarıyla ortaya çıkmıştı. İşte, bu gelişmeyle Çin, kendi yapay zeka çiplerini de yapabileceğini ortaya koymuş gözüküyor.

Paylaş
Berke Arı

Bir işi doğru yapmak. Niçin yanlış yapıldığını açıklamaktan daha az zaman alır.

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.