in , ,

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME - Chemex ile nasıl kahve demlenir?

Chemex demleme ekipmanı Dr. Peter Schlumbohm tarafından 1941’de keşfediliyor. Keşfi esnasındaki ana amacı ise daha düşük asit miktarında, acılıktan arındırılmış bir kahve elde edebilmek. Dr. Peter Schlumbohm, Chemex’i ve onun filtre kağıdını keşfettiğinde bu amacına ulaşıyor.

Aslında bir kimyager olan Dr. Peter Schlumbohm, Chemex’i yalnızca bir kahve demleme ekipmanı olarak tasarlamadı. O, aynı zamanda Chemex’in şık bir kahve servis aracı olmasını da istemişti. Günümüzde 3. nesil kahve dalgası ile daha da bilinir hale gelen Chemex, hem kahve zincirlerinin hem de kahve tutkunlarının en çok kullandığı ekipmanlardan bir tanesi haline geldi. Kahve demlerken adeta bir bilim insanı gibi hissettiren bu aletin bir kimyager tarafından icat edildiğine şaşmamak gerek…

Demleme yaparken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç unsur vardır. Birincisi, filtre kâğıdının aktığı noktanın çokça küçük olması gerekmektedir. Bu sayede kahve yavaş demlenerek kahve ve su birlikteliğini uzatmış oluyor. Kahvenizi filtre kahveden büyük, frenchpressten küçük öğütmeniz gerekmektedir. Diğer önemli unsur, demleme yaparken zamanlayıcı kullanmak. Zamanlayıcı sizi her zaman doğrular ve düzeltir.

ADIM ADIM CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME

ADIM 1: Chemex filtresinin üç katlı kısmını ağız bölümüne yerleştirin. Daha sonra filtreyi ve chemexin içini sıcak suyla ısıtın. Bu sayede kağıt kokusunu ve kahvenizin soğumasını önleyeceksiniz.

ADIM 2: Orta boyutta öğütülmüş 17 gr. kahveyi filtrenin içine dökün.

ADIM 3: 50 ml suyu ekleyip 30-45 saniye arası bekleyin. Böylelikle kahvenizin aroması daha yoğun olacaktır.

ADIM 4: Daha sonra 200 ml suyu yavaşça dökün.

ADIM 5: 3-5 dakika arasında kahveniz hazır olacaktır.

Küçük bir not: Chemex demleme tekniğinin en önemli kuralı 2 dakika 30 saniye kuralıdır. 2 dakika 30 saniye kuralına uyarsanız hata payınızı en aza indirgersiniz. Su, kahve ile birleştiği anda zamanlayıcınızı çalıştırın, kahve de su bittiği anda zamanlayıcıyı durdurun. Çıkan sonuç size kahve parçacık boyutunu düzeltmenize yardımcı olur. Süre 2,30 saniyeden uzun sürüyorsa biraz daha kalın öğütün, eğer ki kısa sürüyor ise biraz daha ince öğütebilirsiniz.

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME - Chemex ile nasıl kahve demlenir?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

29 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı? - Nike Office

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı?

Her Başarılı İnsanın Sahip Olduğu 6 Özellik

Her Başarılı İnsanın Sahip Olduğu 6 Özellik