in ,

Bozcaada’da Yapılabilecekler- Gezilebilecek Yerler İçin Küçük Bir Liste

Bozcaada’da Yapılabilecekler- Gezilebilecek Yerler İçin Küçük Bir Liste

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor ve ülkemizde köyü bulunmayan tek ilçedir.

Gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Bozcaada, huzur veren havasıyla şehrin boğuculuğundan kaçmak isteyenlerin ilk sığınağı oluyor.

Son yıllarda yazar ve sanatçıların Bozcaada’yı tercih etmeleriyle, turizm konusunda gözde bir ada haline geldi. Bozcaada’ya ulaşım Geyikli’deki Odunluk İskelesi’nden feribotla sağlanmakta, ayrıca yaz aylarında Çanakkale’den deniz otobüsü seferleri de yapılmaktadır. Feribotla yaklaşırken kalesi ve limanıyla çok etkileyici bir görüntü sunan Bozcaada’da bir Türk, bir de Rum mahallesi vardır.

Bozcaada’nın ünü sınırlarını aşan değerlerinin başında Çavuş Üzümü, bağları, bağ evleri ve şarapları gelmektedir. Antik dönem Tenedos sikkelerinde de görülen üzüm salkımı bağcılığın adada çok eskilere dayandığının işaretidir. Üzüm bağları ada yüzölçümünün 1/3’ünü kaplamaktadır. Bu bağlardan elde edilen şaraplık üzümler adadaki şarap fabrikalarında değere dönüşmektedir. Geniş üzüm bağlarının ortasındaki kendisine has mimarisiyle taştan yapılmış bağ evleri, ada ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle restore edilip, yeniden yaşam alanı olarak hizmete konulmaktadır.

Antik çağlardaki adı Tenedos olan Bozcaada, rüzgarın eşlik ettiği küçük bir balıkçı kasabası havasında. Mübadele öncesi Rum nüfusun çoğunlukta olduğu belde; taş sokakları, Rum evleri, Akdeniz iklimini andıran kendine has havası, lezzetli yemekleri ve şarapları ile cennetten bir köşe gibi.

Bozcaada’da Yapılabilecekler- Gezilebilecek Yerler İçin Küçük Bir Liste

Peki Bozcaada’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ne zaman? Her mevsim ziyaret etmek için uygun olsa da, kış aylarında adadaki çoğu tesis açık değildir. Bu nedenle yaz aylarını tercih etmeniz daha doğru olur. Adanın en meşhur tatları tabii ki şarap ve reçelleridir. Yöresel lezzetleri arasında ise; kabak çiçeği dolması, asma yaprağında sardalya balığı, bademli ve damla sakızlı kurabiye yer alıyor.

Bozcaada’da Yapılabilecekler – Gezilebilecek Yerler için Küçük Bir Liste

  1. Tadına Doyulmaz Şarap Tadımları Yapın: Bozcaada demek üzüm demek, üzüm demek şarap demek.

  2. Ada’nın Koylarını Keşfedin: Yazma, Tuzburnu, Habbele ve Akvaryum Bozcaada’nın en bilinen koyları.

  3. Büyüleyici Sokaklarında Kaybolun: En gözde Rum Mahallesini ziyaret edin.

  4. Adanın Eşsiz Lezzetlerinin Tadına Bakın: Adanın en popüler lezzeti reçel. Domates reçeli başta olmak üzere ne var ne yoksa her şeyin reçeli yapılmış, kahvaltıcılar çeşit çeşit reçelleriyle tanınıyorlar. Çınaraltı’na oturup meşhur patlıcanlı böreği yiyin. Sokak aralarında çok güzel kahveciler var, Çiçek Pastanesi’nin kurabiyeleri çok meşhur.

  5. Günü En Batıda Batırın: Burada günbatımı ayrı güzel. Günü batırmak için ünlü rüzgar güllerinin olduğu, Batı Burnu’nda yer alan Polente Feneri ilk tercih.

Bozcaada’da Yapılabilecekler- Gezilebilecek Yerler İçin Küçük Bir Liste

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

38 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarılı Bir Ekip Nasıl Kurulur? Başarılı Bir Yönetim Ekibi Oluşturmanın 3 Adımı

Başarılı Bir Ekip Nasıl Kurulur? Başarılı Bir Yönetim Ekibi Oluşturmanın 3 Adımı

Gary Vaynerchuk'tan Motivasyon Dolu 15 Alıntı - Sevdiğin Şeyi Yap.

Gary Vaynerchuk’tan Motivasyon Dolu 15 Alıntı: Sevdiğin Şeyi Yap!