Bir Haftada İKİ Kitap Nasıl Okunur?

Bir Haftada İKİ Kitap Nasıl Okunur?

Arkadaşlarımın çoğu felsefe ile ilgilendiğimi biliyor, o yüzden herhangi bir arkadaşım felsefe üzerine bir şeyler okumak istediğinde bana şu soruyu soruyor: “Önce hangisini okumalıyım? Seneca, Aristoteles, Marcus Aurelius, Epictetus?”

Benim cevabım ise: Hepsini satın al ve oku.

Eğer arzu ettiğinizden daha az okuyorsanız, yalnız değilsiniz. Kitapları seviyorum ama üniversiteden mezun olduğumdan beri, her yıl daha az sayıda kitap okudum. Kitapları sevmek her zaman onları okuyacağınız anlamına gelmez. Anlaşılıyor ki; okumak, siz istediğiniz kadar hayatınızda yer alıyor. Bir yıl boyunca not ettiğim alıntılara baktım ve yıl boyunca sadece beş kitap okuduğumu fark ettim. Dehşete düştüm.

Yılda 100 kitap okumak için kendime bir hedef belirledim ama bu nasıl olacak? Çoğu insan saatte 50 sayfa okuyor. Eğer haftada 10 saat okursanız, yılda 26.000 sayfa okumuş olursunuz. Okuduğunuz kitapların ortalama 250 sayfa olduğunu varsayarsak, bu yılda 104 kitap yapar.

İşte nasıl yapılacağı;


Kitapları toplu olarak satın alın.

Okumak, masraflı bir alışkanlık olabilir. Kendini tamamen vermek için kitapları bir yatırım olarak düşünmelisin ve evinde ne kadar kitap varsa, sonuçların da o kadar büyük olacağını bilmelisin. Kitapları toplu olarak satın almak yıllar boyunca öğrendiğim bir taktikti.

Fikir aslında basit; evinizde ne kadar çok kitabınız olursa, seçeneğiniz de o kadar çok olacak ve bu sizi okumaya teşvik edecek. İşte nedeni: Okumak önceden planlanan bir şey değildir. Ocak ayında oturup, haziranın ilk haftası şu kitabı okuyacağım demezsiniz. Bir kitabı bitirirsiniz ve kütüphanenize bakıp ne okuyacağınıza karar verirsiniz. Çok düşünmeyin, kendinizi kitap hakkındaki görüşleri saatler boyunca okurken bulabilirsiniz, ki bu zaman kaybıdır.

Bir kütüphaneye sahip olmak, size alışkanlık kazandırıyor ve okumamak için hiçbir bahaneniz kalmıyor. Bir kitap eğer okunmuyorsa para kaybıdır.

Bir Haftada İKİ Kitap Nasıl Okunur?

Her zaman okuyun.

Benim bir mottom var: Her Zaman Okuyun

Bana göre bu motto,  hafta içi her gün en az 1 saatlik okuma süresini anlamına gelir, ki hafta hafta sonları ve tatillerde saat daha da artar. Programınızda ve yaşamınızda okumak için yer açın ve çok meşgul olduğunuza dâhi mazeret bulmayın.

İşte okuma yapabileceğiniz bazı zamanlar:

  • Trende okuyun
  • Yemek yerken okuyun
  • Doktoru beklerken okuyun
  • Tuvalette okuyun
  • Molalarda okuyun

Genel olarak,  herhangi bir bekleme ya da boş zamanı, bir kitapla harcanabilecek zaman olarak düşünün. Diğer herkes Twitter’da gezinirken ya da o gün 20. kez Instagram’da bir şey beğenirken, siz birkaç sayfa okuyun. Böyle zamanlarda kitap okumak, birkaç boş dakikayı değerlendirmek için en iyi yol.

Bir Haftada İKİ Kitap Nasıl Okunur?

Aynı anda birden fazla kitap okuyun.

Sabahları başka bir kitabı, akşam başka bir kitabı okuyabilirim. Bazen, aynı anda beş kitap birden okuyorum. Bazı insanlar, yeni bir kitaba geçmeden önce devam ettiği kitabı bitirmek ister ama bunun böyle olması gerektiğini söyleyen hiçbir kural yok. Bu seçimleri, bir gün veya bir hafta boyunca kendi ihtiyacınıza ve ruh halinize göre uyarlarsanız, kendinizi daha fazla okurken bulabilirsiniz. Örneğin; hafta boyunca programınız çok yoğunsa, pazar sabahı hafif bir roman ile kafanızı boşaltmak isteyebilirsiniz.

Yatırımla ilgili bir kitapla uğraşmak ve anlatılanları dikkatlice incelemek istediğim zamanlar oluyor ancak bu,  sürekli böyle olması gerektiği anlamına gelmiyor. Eğer öyle olsaydı, aklım, öğrendiğim tüm yeni şeylerle dolup taşardı. Bunun yerine, zaman zaman düşüncelerimi yatıştıran kitaplar okumayı da tercih ediyorum.


Okuduğun şeyleri unutma.

Kitapları hızlı okursanız, anlatılanları aynı hızla unutmanız mümkündür. Okumak, okuduğunuz şeyi hatırladığınız sürece karşılığını veren bir yatırımdır.

Kitaptan aldığınız bilgiyi unutmamak için bir sisteme sahip olun. Ben şöyle yapıyorum:

  • Kitap okurken, kenardaki boşluklara notlar alın ve önemli yerleri highlighter ile işaretleyin. Özellikle internetten okuyorsanız, aşırı not almanın farkında olmalısınız. Sadece kolay olduğu için, biraz ilginç bulduğunuz her şeyi işaretlemeyin. Kendinizi çok önemli yerler ile sınırlayın.

  • Hatırlamak istediğinizden emin olmak istediğiniz bir şeyi okursanız, sayfanın üst veya alt köşesini katlayın. Eğer internetten okuyorsanız, fotoğrafını çekip not alma uygulamarında saklayın.

  • Kitabı bitirdiğiniz zaman, katladığınız sayfalara geri dönün ve notlarınızı temize çıkarın.

  • Size en çok uyan alıntıları not alın.


Önemli olan, bilgiyi daha sonra kullanabilmeniz ve kolayca ulaşabilmenizdir. Okuyorsunuz çünkü diğer insanların tecrübelerinden bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz.

Otto Von Bismarck bunu en iyi şekilde özetliyor;

“Ahmaklar kendi tecrübelerinden ders çıkarırlar. Ben ise başkalarının tecrübelerinden bir şeyler öğrenmeyi tercih ederim.”

Bir Haftada İKİ Kitap Nasıl Okunur?

Paylaş

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.