in ,

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye’ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI’dan 46 Muhteşem Alıntı

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

 

 

Ülkemizin medarıiftiharı olmuş Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, insanın hayattaki anlam arayışına, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına, süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine ve tarih bilimi üzerine söylemiş olduğu birbirinden özel 46 alıntı… Keyifli okumalar. 🙂


1- Herkes oturup çalışabilir, önemli olan işinizi doğru seçmek ve severek çalışmaktır. Bunu yapamazsanız hayatta hedefiniz kalmaz, boşa çalışırsınız.

 

2- Tavsiyeleri işe değil, kişiye bakan insanlardan almalısınız. Bu tipte insanlar sizin kim olduğunuza, nasıl bir birikimle geldiğinize, neye ihtiyaç duyduğunuza bakar. Yoksa ezbere tavsiye vermek çok kolaydır.

 

3- Hayatımız temel olarak dörde ayrılır: 12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve 55 sonrası. İyi bir yaşam için, her bir dönemde tamamlamamız gereken bazı işler, edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar verimli, güzel bir ömür sürmenin anahtarlarıdır.

 

4- Karşınıza yol mu çıktı? Atlayın trene gidin. Gençlik enerjisini boşa harcamayın, o yaşlarda yeni yerler görmenin tadını çıkarın.

 

5- İyi yaşayın, eğlenin, spor yapın, çalışın. Etrafı öğrenmeye çalışın. Dindar mısın kardeşim, o zaman öbür dinleri de öğreneceksin. Solcu musun, öbür akımlara da dikkat edeceksin. Bakacaksın dünyaya… Küçük Prens’in gezegenleri gibi gökyüzünde bir yerde değilsiniz. Dünya’da yaşıyorsunuz. Bu gezegeni bilmek zorundayız. Merakınızı koruyunuz, meraksız olmaz.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

6- Tarihimizi düzeltilmesi zor hatalarla inşa etmekten kaçınmalıyız. Heyecan değil; düşünmek, planlamak lazımdır.

 

7- Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin; nitelikli insanları siz arayın! Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu!

 

8- Üretimin artmadığı yerde her şey boş slogan olarak kalmaya mahkumdur.

 

9- Çevre ile uğraşmak fuzuli bir iş değildir. Çevrecilik; cumhuriyetçilik, kralcılık, sosyalizm ya da faşizm gibi bir akım değildir. Çevre, hepimizin çevresidir ve bu sorumluluğu taşımak zorundayız.

 

10- Dil, dünyanızı rahatlıkla değiştirir; sizi farklı, belki hayal bile etmediğiniz yerlere taşıyabilir. Demek ki içinde bulunduğunuz çevreyi, öğrendiğiniz dil sayesinde yırtacaksınız. Ama unutmayın, tek bir dil öğrenmek asla yetmez. En az iki-üç dil bilmelisiniz.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

11- Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız. İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle sadece üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek…

 

12- Dünya sadece yaşanılan yerden ibaret değil, yeni yerler görün, yeni kişilerle tanışın. Farklı deneyimler tadarsanız dünya görüşünüz de değişecektir.

 

13- Hareket etmekten korkmayın. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı yerlere bakacaksınız; farklı gruplara girip çıkacaksınız. Kendinizi farklı sınavlara tabi tutacaksınız.

 

14- Bizim hayali Türk kahramanlara ihtiyacımız yok; her devirde coğrafyanın her yerinde varız zaten.

 

15- Halkımızın yüzde sekseninin köylü, köylünün de yurdun efendisi olduğu, 1953’te benim başladığım ilkokulda ezberletilirdi. Sözün ilk yarısı doğruydu, öbür yarısı temenniydi.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

16- Tarih “olsaydı” ile olmuyor.

 

17- Herhangi bir ulusun Mustafa Kemal gibi kaç lideri olabilir? Büyük ulusların büyük liderleri kaç tanedir? Türklerin büyük mareşalleri, büyük adamları her asırda vardır ama Atatürk dünya tarihinin de ender yetiştirdiği bir dehadır ve şartların ürünüdür. Bazen olumsuz durumlar, bu gibi liderleri yetiştirmekte çok etkindir.

 

18- Bunca yıldan, bunca tavsiyeden çıkardığım kanaat şudur: Özel hayatınızla ilgili kimseyi dinlemeyeceksiniz! Anneniz babanız dahil.

 

19- Hayatın tadınız dans edince daha çok çıkarırsınız. Bu zevkten mahrum kalmayın, dans edin!

 

20- Hayat aslında sandığımızdan daha önemlidir ve sadece büyük adamların ve yöneticilerin değil, yönetilen sıradan insanın hayatı da tarihçi için çok önemli bir kaynaktır.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

21- Gençler, hem gezmeyi hem de okumayı ihmal etmeyin. “Bilmek” için ikisi de lazım. Sorguladığınız ya da merak ettiğiniz her şey hakkında kitap okuyun. Sadece ders kitaplarıyla gerçekleri öğrenemezsiniz.

 

22- Büyük düşünürlerin çok sosyal hayatları yoktur. Kendinize, iç sesinizi dinlemek için vakit ayırın.

 

23- Merakınızı kaybetmeyin, olayları takip edin, sadece izlemeyin katılın da. Dünyada neler oluyor inceleyin, ama öylesine okuyarak yapmayın. Okuduğunuz şeyin hakkını verin, tutkuyla okuyun.

 

24- Asıl büyük problem, zeki insanı yükseltecek bir eğitim sistemimiz yok, o yıkıldı.Okula giren herkes aynı şekilde mezun olacak.Bizimkiler parası olmayanlarla olanları eşitleyeceğine zekaları eşitlemeye çalışıyor. Zeki olmayan bir çocuğa vereceğin eğitimle zeki olanı nasıl ziyan edersin?

 

25- Çocuklarınızı hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlayın. Türkiye’de dayanıksız, hayata hazırlıksız, en küçük güçlükte tökezlemeye meyilli çocuklar yetiştiriliyor.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

26- Ümitsizlik yok! Kendinize bir yol bulacaksınız. Kıpırdayacaksınız, adım atacaksınız.

 

27- Yaşadıkları insanın yüzüne yansır. Güzellik ya da çirkinlik meselesi değildir bu. Bir insan dingin yaşadıysa, iş yaptıysa, kötülükten kaçındıysa onun verdiği huzurla yüzü bir şekil alır. İnsanın yüzünü bir kitap gibi okuyabilirsiniz. İfadeniz bomboşsa hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kurtulmak mümkündür; yaşayın, monotonluktan uzaklaşın, gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.

 

28- Kendinizi geliştirmek için hiç bilmediğiniz bir alanla ilgilenin, müzikten de anlayın dans da edin. Milletin derdini dert edinin.

 

29- Karşınızdaki kişiyi ne çok övün ne de çok yerin, aynı şekilde çocuğunuzu da öyle. Destek verin ve yanında olduğunuzu hissettirin yeter.

 

30- Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.

31- Matematik, müzik, fen bilimleri, tarih ve edebiyat gibi dalların seçimlik olmaya ve gençlerin eğitim hayatında birkaç yıl bile olsa programdan çıkarılmaya tahammülü yoktur. Düpedüz yarım yamalak insanlar ortaya çıkar.

 

32- Tarih yazmak mektup yazmaya benzemiyor, mürekkebi uzun zamanda kurur. 

 

33- Türkler olmadan bir dünya tarihi yazmak mümkün değildir.

 

34- Bırakın bizi, bugün ortalama bir Avrupalı, kendi hümanist kültürüne ve klasik Avrupalı çizgisine oldukça uzak bir görüntü sergiliyor. Batı da eski Batı değil ki… Kitleler gittikçe basitleştiriliyor, bayağılaştırıyor. Medyanın çok büyük hatası var; Batı’ya gittikçe yaklaşıyoruz düşüncesinden hareket eden haberler yapılıyor. Oysa ilerlediğimizi düşünürken geriliyoruz. Kültürel altyapımızı korumadan, gözetmeden Batı’ya öykünmek yanlış. Avrupa’nın bayağılaşmış toplumları gibi olamamalıyız. Avrupa’yla aramızda da kültür açısından öyle büyük uçurumlar yok.

 

35- Unutmayın; fiziki coğrafyada da petrol kadar önemli bir diğer unsur sudur ve geleceği su savaşları tayin edecektir. 

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

36- Türk politika sanatının esas unsurlarından biri, işine gelmeyeni göz ardı etmek ve üstünü örtmektir. 

 

37- Türkiye’nin yüzyıllar önce açılan tarih defteri henüz kapanmamıştır ve sık sık da görüyorsunuz ki bu defter kapanmaz. Onun için tarih bilmek; nereden geldiğinizi, nasıl yurt edindiğinizi öğrenmek zorundasınız. Nitekim sürekli önünüze söz konusu defteri çıkartacaklar ve bundan kaçma imkânı yoktur.

 

38- Becerilerinize gerçekten uyan mesleği seçiniz. Kendi kapasitenizin altında çalışmayın, kendinize bol ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının.

 

39- İlişkilerde bile işler yolunda gitmiyorsa kendinizde sorun aramak yerine karşı tarafı düzeltirim düşüncesine girmeyin.

 

40- Türkiye’de demokrasi istenen düzeyde gelişmiyorsa, bunun en büyük nedeni insanların kurallara uymayı sevmemesidir. Kuralların işlemediği bir ülkede demokrasiden bahsedilemez.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

41- Yaptığınız iş sıkıcı da olsa büyük bir sabırla bitirin. O işi severseniz başarıya giden kapıları da çok daha kolay açarsınız.

 

42- Aynı görüşe sahip olduğunuz biriyle dost olmak zorunda değilsiniz. Karşılıklı görüşlerden yararlanmak ve dost olmanın farklı şeyler olduğunu unutmayın.

 

43- Çağımızda tatsız olaylar yaşansa da kendinizi mutlu etmeyi bilin ve neşeli olmaya çalışın. Dünyaya nasıl bakarsınız onu yaşarsınız. Tüm bunları yaparken öğrenmeyi ve yöntemli yaşamayı da ihmal etmeyin.

 

44- Çalışmak kolaydır; oturur, çalışırsın. Daha önemli olan hangi işi yaptığındır. Bu da şüphesiz en başından işini doğru seçmekle mümkündür. Bunu yapamazsanız, hayatta hiçbir hedefiniz kalmaz. Boşuna çalışır durursunuz. Zihniniz de uyuşur.

 

45- İnsan ancak önündeki modele bakarak kendini belirleyebilir. O model, başka dünyalar kurabilen biriyse sen de o dünyaya adım atabilirsin. Kendinize iyi modeller seçin.

 

46- Gençlere önerimdir: Gittiğiniz okullar size yetmeyecek, yetiştirmeyecek. Öyle kurgulandılar. Deliler gibi kitap okuyun.

Bilgi Birikimi ve Sempatik Kişiliği ile Türkiye'ye Tarihi Sevdiren İLBER ORTAYLI'dan 46 Muhteşem Alıntı

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?

Duygularınızı Nasıl Ustalıkla Yönetebilirsiniz?

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği

Takip Edilmeye Değer Bir Liderin 4 Özelliği