in , ,

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili

Sizce iletişimde söz, ses ve beden dilimizin etki yüzdesi kaçtır? Bu sorunun cevabını düşünmenizi istiyorum.

         Söz………..     ->…….

         Ses…………    ->……..

         Beden dili… ->…….
                            +_________
                                  %100

Gelelim doğru cevaplara.

 •            Söz->%7
 •            Ses->%38
 •            Beden dili->%55

Yukarıda görmüş olduğunuz yüzdeler, Prof. Dr. Albert Mahrebian ve Ferris’in 1967’de yaptığı bir araştırmanın sonuçları.

Ahmet Şerif İzgören’in “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” adlı kitabını okurken gördüğüm, az önce sizle de paylaştığım araştırmanın sonuçları beni oldukça şaşırtmıştı. Şu an, “Nasıl yani, ne söylediğimiz ne yaptığımızdan daha mı önemli?” diye düşünebilirsiniz. Evet, gerçekten de öyle. Dilerseniz bunu küçük bir örnekle açıklayayım: Cümlemiz “Yap şunu.” olsun. Önce bir arkadaşınızı cesaretlendirmek için omzuna sarılıp yap şunu dediğinizi düşünün, sonra da yine aynı olayı elinizi masaya vurup yap şunu dediğinizi hayal edin. Cümle aynı fakat ikisi arasında fark var değil mi? Birisinde dokunuşunuz cesaret verirken, diğerinde elinizi masaya vurmanız karşı tarafa emir verdiğinizi düşündürüyor. Beden diliniz sözlerinize göre ön planda.

Birçok girişimciler, politikacılar veya göz önünde olan insanlar bu durumdan ötürü beden dilini doğru kullanmaya çok dikkat ediyor. Hatta doğru beden dili kullanımı için ders alanları bile var.

Şimdi hem “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” kitabından öğrendiğim hem de çeşitli kaynaklardan araştırdığım ilginç ve yararlı beden dili anlamlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bilgilerin kimi zaman hayat kurtarıcı olduğunu fark edeceksiniz. 😅

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili


 • Yalan söylerken erkekler gözlerini aşağı doğru kaçırırken, kadınlar daha çok yukarı bakmayı tercih ediyorlar. Veya erkekler yalan söylerken gözlerini ovuşturuyorlar, kadınların ise eli burunlarına gidiyor.

 

 • Kenetli eller; genel bir olumsuzluğun, bir hayal kırıklığının habercisidir.

 

 • Ellerin Tehdit Konumu: Yumruk tehdittir. Yumruğun sıkılma şiddeti tehditin derecesini gösterir. Bu yumruğa bir de işaret parmağı eklenmişse tehdit bir yerlere yönelmeye başlamış demektir.

 

 • Ellerin Diktatör Konumu: Elin avuç içleri aşağı bakar haldeki konumdur.Karşıdaki kişiye dediğinizi yaptırmak ve baskınlık sağlanmak istendiğinde kullanılır.

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili

 • Ellerin Dilenci Konumu: Ellerin belin yukarısında ve açık olduğu konumdur. Karşınızdakine bir şey saklamadığınızı hissettirirsiniz. Sizi dinleyenler güven ve kucaklama hissi yaşar.

 

 • Gülerken gözlerin etrafındaki bölge kırışıyorsa o gülüş gerçektir.

 

 • Bacak bacak üstüne atma hareketi olumsuz bir durum olduğunun habercisidir. Psikolojik olarak bacak bacak üstüne atma kişinin zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak kapalı olduğunu gösterir.

 

 • Konuşma esnasında kulağa dokunmak veya kulağı kaşımak kararsızlığı işaret eder.

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili

 • Karşınızdakine otoritenizi kabullendirmek istiyorsanız omuzlarınızı geriye atarak ve vücudunuz dik olacak bir şekilde konuşun. Omuzların geriye atılması güç ve cesaret belirtisidir.

 

 • Karşınızdakinin gözünün içine bakmak kendinizden emin olduğunuzu gösterir.

 

 • Eğer karşımızdaki kişinin hareketlerine benzer hareketler sergiliyorsak, bu durum karşımızdakini rahatlatır. 

 

 • Yüksek ses tonu, yüze dokunma ve kenetlenmiş ayak bilekleri stres sinyalleridir.

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili


Karşınızdaki kişilerin beden diline dikkat ettikçe iyi bir iletişim kuracağınızı ve karşınızdakini daha iyi tanımaya başladığınızı anlayacaksınız. Bu konulara merakınız varsa ve daha değişik bilgiler öğrenmek istiyorsanız “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” kitabını okumanızı tavsiye ederim. 😇

Dipnot: Burada açıkladığım bazı beden dillerinin anlamları içinde bulunduğunuz koşullara göre değişiklik gösterebilir elbette.  Örneğin karşınızdaki erkeğin gözünü ovuşturmasıyla onu hemen yalan söylemekle suçlamayın. Belki uykusu gelmiş veya gözü kaşınmış olabilir. 🤔

BEDEN DİLİMİZİN GİZEMİ - Beden Dili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır, güvenlik amacıyla istenmektedir.

Ölmek İstemiyorum! - Kadın Cinayetleri

Ölmek İstemiyorum!

6Pas #13 – PSG-GS Maçı Sırasında Goy Goy – Süper Lig Karışmaya Başladı