in

Başarısız İnsanların 8 Alışkanlığı

Başarısız İnsanların 8 Alışkanlığı
Başarısız İnsanların 8 Alışkanlığı

Ben, işçi sınıfına mensup bir ailede büyüdüm ve 24 yaşıma kadar başarılı bir insanla hiç tanışmadım.  

Tanıştığım ilk başarılı kişi, kırklı yaşlarında bir girişimciydi. İşe başladığım zaman, ilk müşterilerimden biriydi. Onunla tanıştığımda aşırı kilolu, sayabileceğimden fazla parası olan ve her zaman mutlu olabilen birisiydi.

Gerçekten başkalarına değer veriyordu. Dürüst olmak zorundayım, ilk işim mükemmel değildi, ama bana yine onunla iş yapma şansı verdi.

Her zaman “Sadece başarısız olmaktan kaçınmaya çalışıyorum” derdi. Ondan öğrendiğim bir numaralı şey buydu. Seni başarısız, mutsuz, şişman, aptal yapan şeyleri fark etmen ve hayatından çıkarman gerektiğini söylerdi. 

“Bir adam, sabah kalkabiliyor ve geceleri yatabiliyorsa aradaki süreç zarfında yapmak istedi şeyi yaparsa, başarılı olacaktır.”

Gençken, içinde önemli derslerin olduğu harika bir kitap okumuştum. Bu kitaptan öğrendiğim şey ise; başarılı insanların alışkanlıklarını kopyalamanın, sizin de başarılı olacağınız anlamına gelmez. “Eğer x  bir şeyi yaparsam, kesinlikle başarılı ve mutlu olurum.” düşünce tarzını bırakmalıyız. Başarı çok daha karmaşık. 

Ardından başarısız insanların yaptığı şeylerin bir listesi paylaşılıyordu kitapta. Eminim ki, bu şeylerden kaçınmak, sizi çoğu kişiden daha başarılı yapacaktır. Hadi gelin başarısız insanların yaptığı şeylere bakalım.


1- Çaba Sarf Etmeyen İnsanlarla Birlikte Zaman Geçirirler

Bu bölümün adını aslında “Başarısız İnsanlarla Birlikte Zaman Geçirirler” koyacaktım ama sonradan bu ifadenin yanlış olacağı kanaatine vardım. Micheal Jordan’ın çok sevdiğim bir sözü vardır; “Başarısızlığı kabul edebilirim. Herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Ama denememeyi asla kabul edemem.”

Formda kalmak mı istiyorsun? Zinde insanlarla takıl. İnsanlar birbirlerinin enerjisini besler.

Hangisi daha iyi, arkadaşınız spor salonuna ne zaman gideceğinizi mi soruyor yoksa arkadaşınız o hafta üçüncü kez dışarı çıkmak mı istiyor?


2- Yalnızca Konuşurlar

Bir şey hakkında konuşmaktan daha iyi olanı nedir biliyor musunuz? Bunu yapıyor olmak.

2010 yılında, Derek Sivers, “Hedeflerinizi kendinize saklayın” adında bir TED konuşması gerçekleştirdi, hedefleriniz hakkında konuşmamanın, konuşmaya göre daha faydalı olduğuna dair bilimsel kanıtlar sundu.

Hayatımızda ve sosyal medyada her zaman görüyoruz: “Maraton koşmak için hazırlanıyorum.”, “Bir işe başlıyorum.” vb. birçok şey.

Aslında onların merak ettiği şey, insanların nasıl tepki vereceği. Bir açıklama yaptılar diye takdir edilmek istiyorlar. Bir saniye duraklayalım: Bir maraton koşmak istediğinizi söylemek ve aslında bir maraton koşmak iki farklı şeydir, değil mi? Bu iki şey gerçekte farklı olsada aslında beynimiz için pek farklı şeyler değil. Derek Sivers diyor ki:

“Birine hedeflerininizi söylediğiniz ve karşı taraf tarafından ciddiye alındığınız zaman memnuniyet duyuyorsunuz. Ve sonra, bu memnuniyeti hissettiğiniz zaman, gereken asıl işi yapmak için çaba göstermiyorsunuz. Zihin, işin zaten yapıldığını hissediyor ve kendinizi kandırıyorsunuz..”

Bir şeyler yapan biri olun, bir şeyler hakkında konuşan biri değil.


3- Her Şeyden Nefret Ederler

Özellikle iyi ve mutlu olan insanlardan nefret ediyorlar. Neden diğer insanlar için mutlu olamıyorsun? Endişelenme, Pollyanna olmayacaksın. Bu şekilde de havalı olabilirsin.

Çevrene ve insanlara biraz sevgi ver. Gerçekleşmesi zorunlu olan şeylerden bile nefret ediyorlar. “Ah, bu sabah yağmur yağdı, saçlarım dağıldı.” “Yağmurdan nefret ediyorum.” Gerçekten mi?

Kötü bir gün geçirmek sorun değil, arada sırada herkes sinirlenir veya kötü hissedebilir. Ama her zaman her şeyden nefret edersen, kötü bir hayatın olur. Ve en önemlisi, mutsuz olursun.


4- Her Şeyi Ertelerler

Bir şeyleri ertelemenin faydası nedir? Bir keresinde hocamdan, yapmamız gereken bir projenin teslim tarihini uzatmasını istemiştim. 

Dedi ki: “Teslim tarihini bir hafta uzatabilirim, problem yok ama size sormak istediğim tek bir şey var, bir hafta sonra teslim ederseniz projeniz daha iyi olacak mı?

Cevabım “hayır” idi, bu yüzden zamanında bitirmek için çok çalıştım. Yalnızca daha iyi bir iş çıkartacağınızda, işleri geciktirin.

Aynı sonucu alacaksanız bir şeyi geciktirmenin amacı nedir? Şimdi yap ya da daha sonra daha iyi yap.


5-  Tembeller

Hepimizin hayatında uyuşukluk yaptığımız veya tembellik yaptığımız zamanlar olmuştur, kendimizi kandırmayalım:  Bazen eşimizle akşam yemeğine gitmeye bazen arkadaşlarımızla dışarıya çıkmaya hatta bazen su içmeye bile üşeniyoruz.

Yatağınızdan çıkın ve ailenizle, arkadaşlarınızla, eşinizle vakit geçirin. Yaşamın güzelliği, yeni şeyler tecrübe etmek ve deneyim kazanmaktır.

Tembel olduğunuzda, yeni şeyler deneyimleme şansınız bile yok. Aynı zamanda hayatınızdaki insanlar için de adil değil.


6- Öğrenmiyorlar

Öğrenme, dünyadaki en zor şeylerden biridir. Pek çok insanının asla kitap okumaması, asla okul bitirememesi veya asla hatalarından ders alamaması şaşırtıcı değildir. Öğrenme bir mücadeledir, mücadele gerektirir.

Ama bir düşünün, tarihin en heyecanlı döneminde yaşıyoruz, bilgiye erişim hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Geçmişte, baban bir çiftçiyse, sen de çiftçiydin.

Şimdi, istediğiniz herhangi bir şey olabilirsiniz, sadece nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekir.

Başarısız İnsanların 8 Alışkanlığı


7- Kibar Değiller

Her nasılsa insanlar, kaba olmanın havalı bir şey olduğunu düşünüyor. Açıkçası, kibar olmak daha güzel ve daha “havalı”. Bir keşiş ya da başka bir şey olmanıza gerek yok, sadece iyi bir insan olun.

Bir süre bunu deneyin, birkaç yeni arkadaş edinebilirsiniz. Zaten eğer “kibar bir insan” ın nasıl olduğunu tanımlamakta zorluk çekiyorsanız, muhtemelen bir pisliksiniz demektir.


8- Onlar Yarı Yolda Bırakır

En kötüsünü sona sakladım. Bu yazıdan çıkardığınız bir şeyler varsa, umarım bu onlardan biridir;

“En büyük zayıflığımız pes etmekte yatıyor. Başarılı olmanın en kesin yolu her zaman bir kez daha denemektir. ”- Thomas A. Edison

Ekleyebileceğim son bir şey daha var; asla pes etme!

Başarısız İnsanların 8 Alışkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Formula 1 – Paddock #3 – Britanya GP Sonrası – Bottasın Geri Dönüşü – Leclerc – Vettel’e Sövme Seansı

Sosyal Zekası Gelişmiş İnsanların Yaptığı Şeyler - Sosyal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Sosyal Zekası Gelişmiş İnsanların Yaptığı Şeyler – Sosyal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?