in , ,

Başarılı Olmak İstiyorsanız Kopya Çekmeye Başlayın!

Kimse bir tarz veya bir sesle doğmamıştır. Anamızdan kim olduğumuzu bilerek doğmayız. Başlangıçta kahramanlarımızı taklit ederek öğreniriz. Kopya çekerek öğreniriz.

Burada pratik yapmaktan bahsediyoruz. Çalmak bir başkasının işini kendinizmiş gibi kopyalamaya çalışmaktır, kopya çekmek ise ters mühendislik işidir. Bu, aynı bir araba tamircisinin nasıl çalıştığını görmek için arabayı parçalara ayırmasına benzer.

İşe beğendiğiniz şeyleri kopyalamakla başlayın. Kopyalayın, kopyalayın, kopyalayın, kopyalayın. Kopyanın sonunda kendinizi bulacaksınız. -Yohji Yamamoto

Başarılı Olmak İstiyorsanız Kopya Çekmeye Başlayın!

Yazmayı alfabeyi kopyalayarak öğreniriz. Müzisyenler çalmayı gamları tekrarlayarak öğrenirler. Ressamlar baş yapıtların reprodüksiyonlarını yaparak öğrenmeye başlarlar.

Unutmayın: Beatles bile başka grupların şarkılarını yorumlayarak başladı. Paul McCartney (Beatles grubunun bas gitaristi) “Beatles olarak hepimiz Buddy Holly, Little Richard ve Jerry Lee Lewis’a öykündük.” demişti. McCartney ve partneri John Lennon, tarihteki en büyük şarkı sözü yazarlarından oldular. Ancak McCartney’in hatırladığı kadarıyla kendi şarkılarını yazmaya sadece “Diğer gruplar bizim nota ayarlarımızı çalamasınlar.” diye başladılar. Salvador Dali’nin dediği gibi “Bir şeyi taklit etmeyi istemeyenler, bir şey üretemezler.”

İlk önce kimi taklit edeceğinizi düşünün. Sonra neyi taklit edeceğinize karar verin.

Kimi taklit edeceğiniz kısmı kolay. Kahramanlarınızı taklit edin; sevdiğiniz, etkilendiğiniz insanları, olmak istediğiniz insanları. Şarkı sözü yazarı Nick Lowe’in dediği gibi “Önce kahramanınızın kataloğunu yeniden yazmakla işe başlayın.” Ve sadece tek bir kahramanınızdan çalmayın, tüm kahramanlarınızdan çalın. Yazar Wilson Minzer der ki “Eğer sadece tek bir yazardan çalarsanız bu hırsızlıktır ama birçoğundan çalarsanız bunun adı araştırmadır.” Bir keresinde karikatürist Gary Panter’in “Eğer ilham aldığınız biri varsa, herkes sizin bir sonraki o olacağınızı düşünür. Ama eğer yüz kişiden çalarsanız herkes çok orijinal olduğunuzu düşünür.” dediğini hatırlıyorum.

Neyi taklit edeceğiniz kısmı ise biraz beceri istiyor. Sadece, tarzı çalmayın, fikrin arkasındaki düşünceyi çalın. Kahramanlarınız gibi görünmek istemiyorsunuz, kahramanlarınızın gözünden görmek istiyorsunuz.

Kahramanlarınızı ve onların tarzlarını çalmanızın nedeni onların zihinleri hakkında bir an için bile fikir sahibi olabilme olasılığıdır. Gerçekten istediğiniz şey bu, onların dünyaya bakış şekillerini içselleştirebilmeniz. Eğer birinin eserinin nereden geldiğini anlamadan, sadece yüzeysel olarak taklit ederseniz, yarattığınız şey sahte olacaktır.

Sizin bizden almanızı istiyoruz. Çalamayacağınızı bildiğimiz için başlangıçta bizden çalmanızı istiyoruz. Bizim ise verdiğimizi alacaksınız ve kendiniz seslendireceksiniz ki kendi sesinizi bulabilesiniz. Ve her şeye bu şekilde başlayacaksınız. Ve bir gün birisi gelip sizden çalacak. –Francis Ford Coppola

Bir noktadan sonra kahramanlarınızı taklit etmekten, kahramanlarınıza benzemeye çalışma aşamasına geçeceksiniz. Taklit kopyalamaktır. Benzemeye çalışmak taklidin bir adım ötesidir, kendinize yol açmaktır.

“Yeni olan bir hareket yoktu.” Basketbol yıldızı Kobe Bryant, sahadaki hareketlerin hepsinin kendi kahramanlarının videolarından seyredilerek öğrenilmiş hareketler olduğunu itiraf etmiştir. Ancak başlangıçta, Bryant bu hareketlerin bir çoğunu çaldığında hepsini başarıyla yapamadığını anlamıştı. Bunun sebebi çalıntı yaptığı oyuncularla kendisinin aynı vücut tipine olmamasıydı. Hareketleri kendisine mal edebilmek için adapte olmak zorundaydı.

Conan O’Brien komedyenlerin kendi kahramanlarına benzemeye çalışırken nasıl başarısız  olup sonunda kendi işlerine yapmaya döndükleri hakkında konuşmuştu. Conan O’Brien, David Letterman olmaya çalışmış ama Conan O’Brien olmuştu. 

O zaman: Kahramanlarınız taklit edin. Neyi yanlış yaptığınızı inceleyin. Sizi farklı yapan şey ne? İşte güçlendireceğiniz ve kendi eseriniz haline dönüştüreceğiniz şey budur. 

Kahramanlarınızı yalnızca taklit etmek onların gururunu okşamaz. Ama onların yarattıkları eserlerden ilham almanız ve bu sayede ortaya yeni eserler çıkarmanız onların gururunu okşar.

Hareketlerimin hepsini büyük oyunculardan çaldım. Daha önceden gelmiş olanları onurlandırmaya çalışıyorum çünkü onlardan çok şey öğrendim, ki hepsi basketbol adına benden çok büyük işler yaptılar -Kobe Bryant

Başarılı Olmak İstiyorsanız Kopya Çekmeye Başlayın!-kobe-bryant-wallpaper-hd-
Kahramanlar gelir ve gider, ama efsaneler sonsuza dek yaşar.

Madam Curie ve Radyum Kızları

BİR OYUN UCUZSA STEAM SAYESİNDE, PAHALIYSA FİRMA YÜZÜNDEN! (mi gerçekten?) - Orhun Kayaalp

Oyunlar Neden Steam’de Ucuz Firma’da Pahalı? Ya Da Gerçekten Öyle Mi?