in ,

Başarılı mı Olmak İstiyorsunuz? Aykırı Olun

Başarılı mı Olmak İstiyorsunuz? Aykırı Olun
Başarılı mı Olmak İstiyorsunuz? Aykırı Olun

İşte, başarılı insanların bu kadar az sayıda olmasının sebebi tamamen budur: Bir süperstar olabilmek için sıradışı bir şeyler yapmalısınız. – Seth Godin

Bir şeyler başarmış insanları incelerseniz, ortak bir özellik göreceksiniz: Bu insanlar, aykırıydı.

Onlar, okuldaki en popüler ve en gözde çoçuklar değillerdi. Aksine, davranışları ve düşünceleri, çoğu insan tarafından aptalca olarak görünen kişilerdi. Onlar, hep kalabalığın arkasındaydı.

Başarıya ulaşan ve servet sahibi olan kişiler, kalabalığı terk etmeye karar veren ve diğer insanlara göre aykırı hareket eden ender bireylerdir.  -Anthony Moore


Başkalarının Kurallarına Göre Oynamaya Devam Ederseniz Asla Başarılı Olmazsınız.

Dünyadaki başarılı insanların hayatlarını derinlemesine incelediğinizde, bir noktada kurallara uymadıklarını fark edersiniz. – Benjamin P. Hardy

Dürüst olmak gerekirse, çoğu insan asla başarılı olamayacak. Denemedikleri veya çalışmadıkları için değil, basitçe söylemek gerekirse; başkalarının kurallarına göre oynadıkları için. Diğer insanların başarı tanımlarını benimsiyorlar. Yüksek maaşa sahip bir işe, gösterişli arabalara ve güzel evlere sahip oldukları zaman mutlu olacaklarını sanıyorlar. Aksine, kendi başarı tanımınızla ilgisi olmayan bir hedefe doğru ilerlerseniz, asla ona ulaşamazsınız ve başarılı olamazsınız. Ulaşsanız bile, kendi başarı ve mutluluk tanımızdan farklı olduğu için mutlu olamazsınız.

Üniversiten mezun olduktan sonra herkes, hızlıca iş bulmam için bekliyordu ancak bunun düşüncesi bile, beni mutsuz ediyordu. Ben, yazmak, yazar olmak istiyordum. Hayallerimin peşinden gidebilmek için insanların beklentilerini karşılamam ve kurallara uymamayı seçerek, kendin yolumdan gitmem gerekiyordu. Ben de kendimi hayal kırıklığına uğratmak yerine, insanları hayal kırıklığına uğratmayı tercih ettim.

İnsanlar tarafından kabul görebilmek için onların direttiği hayatı yaşamayı mı tercih edersiniz yoksa hayallerinizin peşinden giderek başarılı olmayı mı?

İnsanlar tarafından kabul görmek için başarmış olmanız gerekir. Başarılı olmadan önce hiçkimse, size ve hayallerinize inanmaz. İnsanlar başarılıyken onlara inanmak ve yanlarında olmak kolaydır, asıl mesela yolun başında da yanlarında olabilmektir.

Başarılı mı Olmak İstiyorsunuz? Aykırı Olun

Davranışlarınız Çoğu Kişiye Saçma Görünmeli. 

Dünyayı değiştirenler, ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır. – Steve Jobs

Çoğu insan, sadece söylenenleri yapıyor. Kendi kılavuzlarını oluşturmak ve inisiyatiflerini kullanmak yerine yalnızca talimatları izliyorlar. Sonuç olarak, kalabalığı terk edip, kendi yolundan giden insanlara gülünç ve aşalayıcı gözerle bakıyorlar. Çünkü hiçbiri, buna cesaret edemez. İnsanlar, kendisinin yapamayacağı bir şeyi, sizin de yapamayacağınızı düşünür. Hayallerinize ulaşabilmek için insanların, sizin hakkınızda düşündüklerini önemsememelisiniz. İlerlemek ve başarılı olmak istiyorsanız, insanları görmezden gelmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Süreç şöyle işler;

İlk önce sizi görmezden gelirler, sonra size gülerler, daha sonra sizi eleştirirler. Sonunda ise, başkalarına sizinle nasıl tanıştıklarını anlatırlar.

Davranışlarınız çoğu kişiye saçma ve gülünç gelmeye başladıysa, muhtemelen doğru yöne doğru  gidiyorsunuzdur.

Kendinizi “makul” görünen şeylerle sınırlandırmayı bırakmışsınızdır.

İnsanların olmanızı beklediği kişi olamayı reddedip, kim olmanız gerektiğini kendiniz seçmişsinizdir.

Ve, hak ettiğiniz geleceğe sahip olabilmek için çaba sarf ediyorsunuzdur.


Sonuç olarak,

Hayallerinizi mi takip etmek istersiniz yoksa insanların size dayattığı şeyleri mi? 

Başkalarının koymuş olduğu başarı tanımına ulaşmak için mi çalışmak istersiniz yoksa kendi yolunuzdan gitmeyi mi istersiniz?

Kendi hayatınızda ve diğer insanların yaşamlarında gerçek bir fark yaratabilmek için, başkaları tarafından onaylanma isteğini bırakmanız ve sizin için doğru olan şeyi yapmalısınız. Olağanüstü ve özel bir hayat yaşamak istiyorsanız, davranışlarınızın insanlar tarafından yadırganmasına aldırmayın. Sırf insanlar size gülecek diye standartlarınızı düşürmenin veya hayallerinizden vazgeçemenin bir anlamı yok. 

Steve Jobs’ ın dediği gibi;

“Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun…”

Başarılı mı Olmak İstiyorsunuz? Aykırı Olun

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merak

İNSANIN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNDE ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAK: MASLOW’UN İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

İNSANIN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNDE ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAK: MASLOW’UN İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ