Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Son derece başarılı insanları, averaj insanlar ile karşılaştırırsanız aradaki farkı net bir şekilde görebilirsiniz. Başarılı insanlar, neredeyse her zaman uzun vadeli, ortalama insanlar ise kısa vadeli düşünür.

Başarılı insanlar, hedefleri ve değerleri doğrultusunda uzun vadeli düşünmeye, uzun vadeli planlar yapmaya eğilimlidir. Ortalama insanlar ise daha çok, anlık memnuniyetlerin peşindedir. Bu da, hayatta büyük sorunlara neden olur.

Kısa vadeli düşünmek genellikle; düşük verimliliğe, zayıf finansal şartlara, kötü sağlık durumlarına ve hedeflere ulaşamama gibi durumlara yol açar.


Anlık Tatmin Başarınızı Nasıl Azaltır?

Anlık memnuniyetlerin sorunu, zevklerinin, neredeyse her zaman kısa ömürlü olmasıdır. Etkileri oldukça çabuk biter ve siz, daha fazlasını istersiniz. Bu nedenle, bir sonraki seçenekte, anlık hazlar aramaya devam edersiniz ve hiçbir şeyin  farkına varmadan kendinizi, kısa vadeli düşüncelerden oluşan bir döngüde bulursunuz.

Öte yandan, uzun vadeli planlarınıza ulaşmaktan dolayı duyduğunuz memnuniyetin etkileri, genellikle çok daha uzun sürmektedir. Uzun vadeli bir hedefe ulaşmak, yaşamınız üzerinde mükemmel bir etkiye sahiptir ve bundan dolayı duyduğunuz memnuniyet, uzun yıllar boyunca devam eder.

Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Örneğin; güçlü bir finansal özgürlüğün etkileri çok daha etkiliyecidir ve bu durumun memnuniyeti, gereksiz bir alımdan gelen, kısa vadeli hazdan çok daha büyüktür.

Bir kitap yazmak veya bir kurs oluşturmak gibi iddialı projeleri bitirmek, kısa süreli elde edilen hazlardan önemli ve güzeldir. Ve bunlar, uzun ömürlü faydalara sahip olacaktır.

Ancak, çoğu insan kısa vadeli mutluluğu, memnuniyeti ve dopamini seçerek kendi geleceğini baltalıyor. Esasen, uzun vadeli düşünmek, uzun vadeli planlar yapmak yerine, anlık memnuniyet hissini tercih ediyorlar ve sonuç olarak, başarı şanlarını, kendi ellerinden kendileri alıyorlar.

Unutmayın, anlık memnuniyete “evet” dediğiniz her an, daha değerli olan uzun vadeli ödüllere, “hayır” diyorsunuz.

Sizi, daha iyi bir gelecek elde etmekten alıkoyan, birkaç anlık memnuniyet örneği:

 • Uzun vadeli bir hedef üzerinde çalışmak yerine, anında ödüller sunan dikkat dağıtıcılar ile meşgul olmak. (Sosyal medya, şans oyunları vb.)
 • Aslında “şu anda” yapmanız gereken işleri, “şu an” rahat olabilmek için ertelemek, ancak uzun vadeye baktığımız zaman, aslında kendinize zarar veriyorsunuz. 
 • Finansal özgürlüğünüze ulaşabilmek için tasarruf etmek ve yatırım yapmak yerine, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeylere para harcamak.
 • Sınavına hazırlanmak yerine video oyunları oynamak.
 • Kendinizi geliştirmek için kitap okumak yerine YouTube veya Netflix izlemek.

Bu örneklerden herhangi birinde, anlık memnuniyeti seçmenin, daha iyi bir geleceğe katkıda bulunmadığı çok açıktır. Katkıda bulunmadığı gibi çoğu zaman, geleceğinizi daha da zorlu hale getiriyor. Yine de, çoğu zaman insanlar, kısa vadeli mutluluğu seçer.

İşte bu yüzden, başarı ve sıradanlık arasındaki en büyük farklardan biri bu. Başarılı insanlar, bunun bilincinde olarak, uzun vadeli düşünerek-uzun vadeli planlar yaparak, kendileri için daha iyi bir gelecek yaratacaklardır. Yavaş ama kesin bir şekilde…

Öte yandan, sürekli olarak kısa vadeli memnuniyetlerin cazibesine kapılanlar “aniden” işten çıkarılacak, boş bir banka hesabına sahip olacak, hayallerine kavuşamayacak ve başarısız olacaklardır… 

Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Uzun Vadeli Düşünebilmek ve Anlık Memnuniyetlerden Kaçınmak İçin Neler Yapabiliriz?

Uzun vadeli düşünebilmek ve anlık memnuniyetlerden kaçınabilmek için kullanabileceğimiz birkaç strateji vardır. Bu stratejileri tutarlı bir şekilde kullandığımız zaman, uzun vadeli hedeflerimize ulaşma yolunda kendimize ne kadar çok yardımcı olduğumuzu göreceksiniz.

 1. Şimdiki “Seni” Geleceğindeki “Senle” Hizala: Özünde, anlık memnuniyetlerden kaçınmak için şimdiki benliğimizle, gelecekteki benliğimizi aynı hizaya getirmemiz gerekir. Bunu yapmak için açıkça düşünün; şu anda kolay yolu seçmeye karar verdiğinde, gelecekteki benliğiniz nasıl ve ne kadar etkilenecek?

  İlk olarak gelecekte, en iddialı hedeflerinize ulaşamadığınızı, acı veren bir pişmanlıkla yaşadığınızı ve mali, fiziksel, zihinsel problemlerle mücadele etmeye çalışırken yaşayacağınız acıyı düşünün.

  Ardından, gelecekteki hedeflerinize ulaştığınız, pişmanlıklarınızın bulunmadığı ve mali, fiziksel, zihinsel zorluklarla uğraşmadığınız bir hayat düşünün.

  Bu strateji size, anlık mutlulukları seçmemeniz için gerekli olan motivasyonu sağlayacaktır. Şimdiki “senin” gelecekteki “seni” mahvetmesine izin verme.

 2. Programla, Planla ve Randevulaş: Günlerinizi, haftalarınızı, aylarınızı planlarken, esasen kendinizle önceden randevulaşmalısınız. Bu, anlık memnuniyeti seçme ihtimalinizi önemli ölçüde azaltır. Genellikle, anlık kararlar vermek zorunda kaldığımız zaman, anlık memnuniyeti seçeriz. Önümüzde, “Yapmamız gereken işi mi tamamlamalıyız yoksa dizimi izlemeli miyiz?” sorusu olursa ve anında karar vermemiz gerekirse, büyük ihtimalle dizi izlemeyi seçeriz. Ancak, bir aktivite için planlama yaparsak ve kendimizle önceden randevulaşırsak, hızlı bir şekilde karar almamıza gerek kalmaz, bu sayede, bize uzun vadede mutluluk verecek olan eylemi seçeriz.

 3. Daha Az Korkutucu Olun: Çoğunlukla, bize anında mutluluk verecek şeyler seçeriz çünkü alternatifi çok korkutucu veya zorlayıcıdır. Zor bir sınav için çalışmak, video oyunları oynamaktan çok daha korkutucudur. Bu yüzden, çalışmayı daha az korkutucu kılmak için yollar bulmamız gerekiyor. Bunu yapmak için, işi daha küçük parçalara veya kontrol noktalarına ayırabiliriz. Örneğin, tüm konulara, sınavdan önceki son gece “çalışmak” yerine düzenli bir planla çalışmanız daha az korkutucu olacaktır. Örneğin; beyninize  sabaha kadar “Çalışmak” gerektiğini söylemek yerine 15:00 – 15:45 arasında, 4.4 bölümünü çalışacağınızı söyleyin. Bu yöntem beyniniz için çok daha az korkutucu olacaktır. İnsan beyni, bu açıklığı tercih ediyor çünkü aktiviteyi daha az rahatsız edici ve daha az korkutucu görüyor.

Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Şimdi Yap!

Unutmayın, gün boyu onlarca hatta yüzlerce karar veririz. Ya uzun oyunu oynamayı seçersin ya da anlık memnuniyeti. Bu ikisinden hangisini daha çok  seçiyorsanız, başarınız ve yaşam kaliteniz de ona göre belirlenecektir.

Başarılarla dolu bir hayat yaşamak istiyorsanız ( sağlık, güzel ilişkiler, finansal bolluk vb.) uzun vadeye odaklanmanız ve anlık hazlara hayır demeniz gerekiyor. 

Hırsınız, hedefleriniz ve hayallerinizle uyum içinde yaşayın.Kendi geleceğinizi zorlaştırmak ve kötüleştirmek yerine, gerçekten iyileştirecek şekilde davranın. 

Başarılı İnsanlar Uzun Vadeli Düşünmeye Odaklı, Averaj İnsanlar Kısa Vadeli Düşünmeye Odaklı

Paylaş
Berkay Tokatlı

Başarısızlığı kabul edebilirim. Herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Ama denememeyi asla kabul edemem. -Michael Jordan

Bir cevap yazın