in

Başarılı Girişimler Hakkında Steve Jobs’tan Öğrendiğim 5 Şey

Bir şirket kurma konusunda kimse size Steve Jobs kadar özgün bilgiler veremezdi. Başarılı girişimler hakkında Steve Jobs’tan öğrendiğim 5 şey:


1. İnsanlar size neye ihtiyaçları olduğunu söyleyemezler.

İnsanlar size ne istediklerini söyleyebilir ancak bu genellikle daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz bir ürün veya hizmet doğrultusunda olur. Örneğin, 1980’lerde Apple müşterileri daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz bir Apple II istiyordu. Kimse bir Macintosh istemedi. Gerçekten başarılı girişimciler, insanların ifade edemeyeceği şeyi yaratır.


2. Uzmanlar size ne yapmanız gerektiğini söyleyemez.

Uzmanlar, mevcut teknolojide neyin yanlış olduğunu söylemekte iyidir ancak size yanlış olanı nasıl düzeltebileceğinizi söyleyemezler veya size mevcut pazar liderlerini nasıl geçebileceğinizi söyleyemezler.


3. Önemli olan piyasaya ve geleceğe yön vermektir.

1850’lerde buz fabrikaları buzdolabı şirketleri tarafından yok edildi. Radyo üreticileri televizyon üreticileri tarafından yok edildi. Mevcut eğri üzerinde iş yapmak kısa vadede işe yarayabilir ancak gerçek inovasyon ve girişimcilik, piyasanın gideceği yönü ve piyasanın geleceğini belirlemekten geçer.  


4. Tasarım önemlidir.

Herkes için önemli olmayabilir ancak Steve Jobs’a göre bir girişimi başarılı kılmak için tasarım önemlidir. Artık basitlik ve işlevsellik tek başına yeterli değil. Artık ürününüz veya hizmetiniz işi zarif ve hoş bir şekilde yapmak zorunda. Steve Jobs ve Apple insanların beklentilerini her zaman yükseltti.


5. Değer, fiyatla aynı şey değildir.

Fiyat, bir listeye yazdırılan sayıdan ibarettir. Değer, bir ürünün fiyatının ve faydalarının toplamıdır. Yüksek fiyatlı bir ürün, maliyetleri düşürdüğü ve daha iyi sonuçlar verdiği için daha iyi bir değere sahip olabilir. Fiyata odaklanmayın, değer sağlamaya ve iletmeye odaklanın.


Steve Jobs’ın dediği gibi, bir şey daha: Steve Jobs bana inancın gücünü öğretti. Şüpheciler, görene kadar bir şeye inanmayı reddederler. Girişimci olmak istiyorsanız fikrinize inanmalısınız. Bu yüzden, çoğu insan dünyanın değişmesini beklerken Steve Jobs dünyayı değiştirdi.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

17 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para Piyasasının Hacmi İlk Defa 2 Trilyon Doları Aştı

Kripto Para Piyasasının Hacmi İlk Defa 2 Trilyon Doları Aştı

Feng Shui’ye Göre Şans Getiren ve Pozitif Enerji Veren İç Mekan Bitkileri Önerileri

Feng Shui’ye Göre Şans Getiren ve Pozitif Enerji Veren İç Mekan Bitki Önerileri