in

Aykut Elmas Röportaj

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Aykut Elmas kimdir?   

Şu an 29 yaşına gelmiş, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu, İzmir’de yaşamaya ve hâlâ internet takipçilerine içerik üretmeye çalışan biriyim. 


Videolarınızda gündelik hayatta herkesin karşılaşabileceği olaylara ve durumlara eğlenceli bir bakış açısıyla değiniyorsunuz, hayata dair muhteşem gözlemleriz ve tespitleriniz var. Video çekmeye başlarken bu gözlemler ve tespitler üzerine içerikler üretme amacıyla mı başladınız yoksa bu zamanla gelişen bir durum muydu?

Öncelikle teşekkür ederim. Aslında net bir “amaç” olgusuyla bakmadım. Sadece sosyal tespitlerin komedi anlayışıma daha yatkın olduğunu zaman içinde gördüm. Yani günün sonunda, ben buna gülüyormuşum. Neye gülüyorsam da onu sundum. Tabii bir kısmını. 🙂


Çekmiş olduğunuz videolarda özellikle dikkat ettiğiniz bir husus var mı, olmazsa olmaz dediğiniz bir şey?

Hayır, yok. Çünkü her konunun işlenişi, düzeni, parametreleri farklı. Her şey değişken.


Vine’ın kapatılacağınızı öğrendiğinizde neler hissetmiştiniz? Şu anda insanların sizi tanımasını sağlayan Vine platformu ile duygusal bir bağınız var mıydı yoksa yaptığınız işi başka platformlarda da yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Duygusal bağ… Hiç böyle bir hissiyatta olmadım, kaldı ki Vine kapanmadan 3-4 ay öncesine kadar ben zaten Instagram’da video üretmeye başlamıştım.


Vine ile hayatımıza giren diğer sosyal medya fenomenlerin aksine sizi Youtube, Twitch gibi mecralarda göremiyoruz. Yakın zamanda sizi de bu mecralarda görebilecek miyiz yoksa daha farklı girişimleriniz mi olacak?

Elimde beni diğerlerinden ayırt edici, kaliteli olduğunu düşündüğüm içerik veya içerikler olursa elbette ben de bu mecralarda yer alırım.

Aykut Elmas Röportaj - Aykut Elmas Fotoğraf


2016 Yılında vizyona giren “Nasıl Yani” isimli bir filminiz vardı. Ortaya çıkan iş ve gelen sonuçlar beklentilerinizi karşıladı mı? Bu süreçte neler öğrendiniz?

Bir işe ne kadar insan burnunu sokarsa, sonuç “Nasıl Yani” filmimiz gibi olur. Bunu öğrendim.


Peki ilerleyen zamanlarda sizi televizyonda veya beyaz perdede görebilecek miyiz?

Hiçbir fikrim yok. Bir şekilde teklif, proje desteği geliyor ama henüz gerçekleşmiş değil.


Sizi ve videolarınızı seven büyük bir kitleniz var, bunun yanında bir o kadar da olumsuz eleştirilerde bulunan insanlar var. Bu kötü yorumların sizi, olumlu veya olumsuz yönde etkilediği oluyor mu?

Açıkcası, zamanla hissizleşmeyi ya da daha iyi bastırmayı öğrendim. O yüzden, iyisi ve kötüsü bana pek bir etki sağlamıyor. Çünkü, bir şeyden yüzlerce olunca pek de kıymeti kalmıyor. 


Bugünlerde çekmiş olduğunuz videolarla geçmiş dönemlerde çektiğiniz videolarınızı karşılaştırdığınız zaman iki dönem arasında olumlu veya olumsuz anlamda bir farklılık gözlemliyor musunuz?

Eski videolar daha enerjik, hızlı ve fevriyken şu ankiler daha kontrollü, olabildiğince drama-matematik örgülü. Bu fark, bazen olumlu bazen de olumsuz. Tek fark, yaşlandığımı gözlemliyorum.


Gözlemlerinize göre insanlar en çok nelere gülüyor?

Genel anlamda “insanlar” diye bir kitle seçersek, kaba komedi diyebilirim. Düşme, kelimenin yanlış telaffuzu, vurma, bağırma vs…

Aykut Elmas Röportaj - Aykut Elmas Fotoğraf


Siz en çok nelere gülüyor, nelerden besleniyorsunuz?

Sadece Louis C.K. diye özetleyeyim.


İçinde bulunduğumuz zaman diliminde insanları güldürmek sizce zorlaştı mı?

Yine “insanlar” şeklinde rastgele bir kitle seçersek, cevap evet. Çünkü, yorum butonları hayatımıza fazla dahil oldu. Artık, üretilene bir an önce yorum yapmak için koşan bir beynin evrimini izliyoruz.


Videolarınızın altına gelen o ilk yorumu hatırlıyor musunuz? O an neler hissettiniz, nasıl bir yorumdu?

Maalesef hatırlamıyorum. Emoji bırakan ya da bir arkadaşını etiketleyen biri vardı sanırım.


Bugüne kadar çekmiş olduğunuz videolar arasında en çok sevdiğiniz video hangisi?

Bir tane yok, başlıklar uzun olduğu için de yazmak zor geliyor ama “Farketmez, yapalım.” videomu arada açıp izlerim. 


Sizi çok etkileyen ve hayatınızı buna göre şekillendirdiğinizi düşündüğünüz bir söz var mı?

Temet Nosce : Kendini Bil


Son olarak röportajımızı eğlenceli bir soruyla bitirmek istiyoruz. Yerli veya yabancı bir filmde-dizide rol alma şansınız olsaydı bu hangi film, dizi ve karakter olurdu?

Zamanında “Bir Demet Tiyatro” vardı. Oradaki “Saldıray” rolünü oynamak çok isterdim. Muazzam uç, bir o kadar da gerçeği yansıtan bir karakterdi.

View this post on Instagram

Bir kantincinin gözünden karne günü

A post shared by Aykut Elmas (@aykutelmas) on

İYİ BİR DİKSİYONA SAHİP OLMANIN EN ETKİLİ 7 YOLU

İYİ BİR DİKSİYONA SAHİP OLMANIN EN ETKİLİ 7 YOLU

ÖNEMLİ AÇIKLAMA