in ,

DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATAN BİLİM İNSANIMIZ AZİZ SANCAR’DAN ÖĞRENMEMİZ GEREKENLER

DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATAN BİLİM İNSANIMIZ AZİZ SANCAR'DAN ÖĞRENMEMİZ GEREKENLER

Öncelikle Aziz SANCAR’dan kısaca bahsedeyim. Yaptığı çalışmalar ve araştırmalar ile Türk milletinin göğsünü kabartan ünlü bilim insanlarından biridir. 8 Eylül 1946’da Mardin-Savur’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Amerika’da bulunan Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji alanında doktora yapmıştır. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerine çalışmaları vardır.

Hücrelerin, hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 NOBEL Kimya Ödülü‘nü kazanmıştır. Bu zamana kadar yaklaşık 288 makale, 33 kitap yayınlamıştır.

Bazı Buluşları: Maxicell yöntemi, Fotoliyaz enzimi ile ilgili keşifler, nükleotid kesip çıkarma onarım mekanizmasının aydınlatılması, transkripsiyona bağlı DNA onarım mekanizmasını açıklamasıdır.

Aziz SANCAR’ın biz gençlere söylediği tavsiyeleri sizlere sunmak istiyorum. Ondan öğrenmemiz gereken çok şey var.


1) Ben Türkiye’deki günlük politik çekişmeleri takip edersem üzüntümden çalışamam. Bu yüzden gençlere tavsiyem bu tür kavgalara girmeyin. Memlekete hizmet için bilim lazım. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lâzım.

 

2) Gereği kadar öğrenin, aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor. Okumanın yanı sıra düşünmek için de kendinize zaman ayırın. Eğitim ve araştırma için yurt dışına çıkın ama sonra muhakkak ülkenize dönün.

 

3) Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz. Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin.

 

4) Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Ben öğrenciyken günde 18 saat çalışırdım. Gazeteler yazmıştı, çok zaman gecelerimi laboratuvarda geçirdim. Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur.

 

5) En büyük hayalim ileride çocuklarımızın kitaplardan benim bulduklarımı okuyup bunu bir Türk yaptı, ben de yapabilirim demesi.

DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATAN BİLİM İNSANIMIZ AZİZ SANCAR'DAN ÖĞRENMEMİZ GEREKENLER

6) Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.

 

7) Ben Türkiye’ye geldim geleli hiç televizyon açmadım, gazete okumadım. Çünkü hep kavga var. Eğer Türkiye bilimde öne geçecekse bu sosyal sorunları da çözmemiz lazım. O zaman bilim adamlarımız sosyal sorunlara kafa yorup üzülmez. Doğru dürüst bilim yapar. 

 

8) Bütün enerjinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla, politikalarla uğraşmayın.

 

9) Bana çok güzel öğretim veren kendi memleketimdir. Bana olağanüstü tıp eğitimi verdi ve o buradaki başarımın kaynağı oldu. 

 

10) Başarılı olmak Nobel almak değil; ailenize, ülkenize ve insanlığa hizmet etmektir.

 

11) Çocuklarımıza bilim kültürünü aşılamamız lazım.  Bunu yaparsak, Türkiye’den de Nobel ödülü alan bilim adamı sayısını 15-20 kişiye çıkarabiliriz. İnşallah bizden sonraki nesiller bunu yapar. O zaman karşımızda Nobelli olarak sadece Aziz Sancar’ı değil, daha fazla insanı göreceğiz. Çocuklarımızı iyi yetiştirirsek Nobel kendiliğinden gelir. Nobeller çoğalınca da şimdiki gibi çok önemli bir konu olmaktan çıkabilir. Nobel çok önemli bir ölçü değildir. Ben araştırmalarımı Nobel almak için yapmadım. Önemli olan bilimi geliştirip, gelenek haline getirmektir. İnsanlığın bilim birikimine katılıp, buna katkı yapmalıyız.

DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATAN BİLİM İNSANIMIZ AZİZ SANCAR'DAN ÖĞRENMEMİZ GEREKENLER

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oyun 101 Podcast Kapak Fotoğrafı

OYUN 101 #1 – Vampir Köylü Oynadık

Atiye ve Yüksek Lisans