in ,

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA’NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ
BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

1964 Yılında Çin’in Güneydoğusu’ndaki Hangzhou’da doğdu. İlkokul sınavlarında 2 kez, ortaokul sınavlarında 3 kez başarısız oldu.  Üçüncü kez denediği üniversite sınavında, çocukluk hayali olan İngilizce öğretmenliği bölümüne girmeyi başardı. 1988’de Mezun olduktan sonra Hangzhou’da başvurduğu 30 ayrı işten red yanıtı aldı. Ardından polis olmayı denedi fakat 5 kişi arasından polis olmaya uygun bulunmayan tek kişi oldu. Ayrıca, Harvard Business Schooll’a tam 10 kez başvurdu ancak hepsinden yine red yanıtı aldı. 1994’te Amerika’da internetin önemini farkeden Jack Ma, 1995’te Hangzhou’da bilgisayar öğretmeni ile birlikte, Çinli şirketlerin bilgilerinin olduğu bir site kurdu. Böylece 2 ortak tam 800 bin dolar kazandı. 1999 Yılında Çin’de üretilen malları daha kolay satabilmek için 17 arkadaşıyla beraber ALİBABA’yı kurdu. Artık teklifleri red etme sırası Jack Ma’ya gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde, 55 yaşında dünyanın en zengin 33. kişisi olarak emekli olan Jack Ma; ALİBABA’ya 80 bin kişilik statta yapılan bir törenle veda etti. Ma, çalışma arkadaşlarına ve misafirlerine yaptığı konuşmada “Bu geceden sonra yeni bir hayata başlıyorum. Dünyanın iyi bir yer olduğuna, çok fazla fırsatlar sunduğunu inanıyorum. Bu yüzden erken emekli oluyorum.” ifadelerini kullandı.


1- Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir ve eğer hala küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.

 

2- İş yapacaksanız başarısızlığa alışmanız gerekiyor. Eğer başarısızlığa, darbe yemeye hazırlıklı değilseniz nasıl başarılı olabilirsiniz ki?

 

3- Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.

 

4- Rakibinden öğrenmeli ancak asla ondan kopyalamamalısın. Kopyaladığın an yok olursun.

 

5- Başaracağız çünkü çok genciz ve asla pes etmeyeceğiz.

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

6- En donanımlı insanı değil, en çılgın insanı işe alın.

 

7- Bugün acımasızdır, yarın ise daha da acımasız. Sonraki gün ise çok güzeldir.

 

8- Sadece aptallar ağızları ile konuşur. Akıllarıyla konuşanlar zeki, kalpleri ile konuşanlara ise bilge denir.

 

9- Bir yönetici, teknik becerilerini ve yeteneklerini asla çalışanı ile yarıştırmamalıdır. Zaten o kişi yönetici olduysa pek çok açıdan çalışana göre daha üstün olmalıdır. Eğer değilse o pozisyonu hak etmiyor demektir.

 

10- İyi bir yönetici olabilmek için öncelikle konforunuzdan vazgeçmeniz gerekir. Çünkü iyi bir yönetici aynı anda pek çok sorunla uğraşır ve sıradan bir insanın kaldırmak istemeyeceği sorumluluklarla baş edebilecek güçtedir.

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

11- İş dünyasında kalıcı ve sağlam bir yer edinmek istiyorsanız siyasetten uzak durun. Eğer siyasi olarak aktif bir konumdaysanız asla güvenli adımlar atamazsınız. Ayrıca politik güç ve servet asla yan yana durmaması gereken iki patlayıcı madde gibidir.

 

12- Gerçek başarısızlık, hiçbir şey denemeden öylece oturmaktır.

 

13- Başarının tek şartı samimi bir şekilde azimli, çalışkan ve tutkulu olmaktır.

 

14- Hayattaki en büyük tutkunuzun işiniz olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen büyük bir yanılgı içindesiniz ve bunun doğru olmadığını bir gün anlayacaksınız. Çünkü bu dünyaya bir defa geliyoruz ve hayat, keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellikle dolu.

 

15- Gerçek bir girişimcinin asla düşmanları olmaz. Rakiplerinizi düşman olarak görmeyin çünkü onların size kazandıracağı çok şey var.

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

16- Rekabet, satranç oyununa benzer. Bir oyunda yenilmiş olmanız diğer oyunda dengeleri değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

 

17- Rakipleriniz sizden küçük ve güçsüz olsa bile onları asla hafife almayın. Bu hataya düşmek, kaybetmeyi baştan kabul etmektir.

 

18- Dünya ne konuştuğunuzla değil, neyi hayata geçirdiğinizle ilgilenir.

 

19- Eğer sık sık depresif bir ruh haline giriyorsanız ve her şeyden şikayet ediyorsanız durumunuzu bir alkolikle eşdeğer görebilirsiniz. Çünkü ne kadar çok şikayet ederseniz, bundan vazgeçmek o kadar zorlaşır.

 

20- İş hayatında müşterilerinizi daima 1. sıraya, çalışanlarınızı 2. sıraya; ortak ve hissedarlarınızı ise 3. sıraya koyun.

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

21- Bir patronun kazanabileceği en büyük servet, çalışanlarının onun için çalışmaktan keyif duyduğunu görmektir.

 

22- Eğer ne yapmak istediğini bilen iyi bir takımsak, bizden biri onlardan on kişiyi yenebilir.

 

23- Eğer büyümek istiyorsanız güzel bir fırsat bulmalısınız. Bugün eğer çok iyi bir şirket haline gelmek istiyorsanız çözebileceğiniz sosyal problemler üzerine düşünün.

 

24- Eğer işe 8’de geliyor ve 5’te eve dönüyorsak, şirketimiz bir teknoloji şirketi değildir ve Alibaba asla başarılı olamayacaktır. Eğer 8-5 ruhuna sahipsek gidip başka şeylerle meşgul olmalıyız.’

 

25- Zeki insanlar kendilerini yönetecek bir aptala ihtiyaç duyarlar. Tüm takım bilim adamından oluşuyorsa, en iyisi onları bir köylünün yönetmesidir. Çünkü onun düşünce tarzı değişiktir. Kazanmak, elinde olayları farklı açılardan görebilen insanlar varsa daha kolaydır.’

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

26- Başarılı olmak için yüksek EQ’ya (duygusal zekaya) sahip olmalısınız. Başarınızı sürekli hale getirmek, kaybolmamak için de yüksek IQ’nuz bulunmalı. Fakat saygı duyulan olmak için yüksek LQ’ya, yani sevginin IQ’suna sahip olmalısınız.

 

27- Alibaba basit bir iş değildir. Bir rüyadır. Bir amaçtır. Eğer istiyorlarsa Wall Street yatırımcıları bizden nefret etmekte özgürler.

BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA'NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ
BİR YÜKSELİŞİN HİKAYESİ: JACK MA’NIN HAYATI VE İLHAM VERİCİ 27 SÖZÜ

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Daha Asla Çalışma - Bir Daha Asla Çalışmak Zorunda Kalma

Bir Daha Asla Çalışma

Empati Sahibi İnsanlarda Bulunan Sosyal Beceriler Nelerdir?

Empati Sahibi İnsanlarda Bulunan Sosyal Beceriler Nelerdir?