in ,

ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler
ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hepimizin alarmlarımızı defalarca erteleyerek uyandığı sabahlar olmuştur, hani bedenimizi zar zor yatağımızdan kaldırdığımız ama ruhumuzu uyandırabilmek için bir etkiye ihtiyaç duyduğumuz sabahlar. Enerjimizi yerine getirerek uykumuzu açmak, kafamızı toparlamak ve günün temposuna hızlıca ayak uydurmamız şart. Bunların farkındayız ve birçoğumuz için en hızlı çözüm, bir fincan kahve. Gün içerisinde; uzun süren derslerden, işteki problemlerden, monoton yaşantımızdan bir süreliğine uzaklaşıp kafa dağıtmak, dinlenmek ve geri kalan sorumluluklarımızı da verimli şekilde yapabilmek  için kendimize bir kahve molası veririz. Bazen de; arkadaşlarla sabahlanacak  geceler, geceyi gündüz ettiğimiz sınav haftaları ,ertesi güne yetişmesi gereken işler, uzun soluklu çalışmalar da  bize eşlik eden dost yine, kahve.

ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peki, kahve sayesinde nasıl daha zinde hissediyoruz ve kahveyle ne kadar samimi olmayız?

Kahvedeki belli başlı bileşikler; karamelize olabilen karbonhidratlar, karbondioksit, tanin, kafetonik asitler, kafein, aromatik esanslar ve kafeoldür. Kahvenin başlıca etkisi, merkezi sinir sistemi üzerinde hafif bir uyaran olmasıdır ve kahvenin bu uyarıcı özelliği kafeinden gelmektedir. Kahve çekirdekleri içerisinde doğal olarak buluna, yarı ömrü yaklaşık olarak 4-6 saat olan kafeinin neredeyse tamamı, hızlı bir şekilde mide ve ince bağırsaktan emilerek beyin de dâhil olmak üzere vücuttaki tüm dokulara dağıtılıp, ilk olarak karaciğerde metabolize olmaktadır.Tabii kahvede bulunan kafein miktarı; kahvenin türüne, kavrulma derecesine, pişirme yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, ortalama bir fincan kahvede bulunan 75 mg kafeinin hem ilgili uyarana odaklanmayı hem de uzun süreli dikkat odaklanmasının sağlanmasını arttırdığı sonucuna varmıştır. Böylece, sorumluluklarımızı normalden daha kısa sürede tamamlamamıza yardımcı olur, uzun süre boyunca dinlenme ihtiyacı duymadan çalışmamızı sağlar; kısaca  bize zaman kazandırır. 

Ayrıca kahve, daha zinde hissetmemiz için içerdiği çok sayıda biyoaktif maddeyle beyine olumlu etki ederek, beyin fonksiyonlarında artış sağlıyor, hafızayı güçlendirmede de önemli rol oynuyor. Böylece, okuduğumuzu tek seferde anlamamıza yardımcı oluyor, özellikle sınav dönemindeki öğrencilerin daha kolay ezber yapmasını sağlıyor, sporcuların ise antrenman sonrası yorgunluk hissetmesini engelliyor ve kas ağrılarını azaltıyor. Kahve, refleksif özelliklerin ön planda olduğu sporlarda kişiye önemli bir avantaj sağlar ve daha hızlı algılamaya, düşünmeye, tepki vermeye yardımcı olur. Metabolizma arttırıcı etkisiyle daha hızlı yağ yakımını sağlar. “Human Psychopharmacology” dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, şeker ilave edilmiş kahvenin de beynin verimliliğini arttırdığı onaylanmış ve bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçilebileceği  belirtilmiştir.

ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her şey kararında olmalı!

1 veya 2 fincan kahvede bulunan miktardan daha fazla kafein alımı, uyanık olma durumunda veya zihinsel performansta ek artışlara yol açmamaktadır. Orta düzeyde alınan kafeinin (200-300mg) iştah arttırıcı, uyuşukluk ve zihin yorgunluğunu giderici etkileri gözlenmiştir. Çok daha fazla alındığında ise uyarıcı etkisi arttığı için kalp çarpıntısına, kulakların uğuldamasına uykusuzluğa, sinirliliğe ve düzensiz kalp atışlarına sebep olabilmektedir. Ayrıca, kafein bağımlılığına yakalanmamak için günde 5 fincandan fazla kahve tüketmemeniz öneriliyor. Günlük alınabilecek maksimum kafein için; kahve tüketiminizi günlük 2-3 fincanla sınırlı tutmanız sağlığınız için olumlu olacaktır. Kalp ve ülser hastalarının çok fazla kahve kullanmamaları, diyabet hastalarının da dikkatli olmaları gerekmektedir.

Afiyet olsun. ☕☕☕

ACİL KAHVEYE İHTİYACIM VAR! Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

İçerikte Bulunan Bağlantılar

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Formula 1 – Paddock #11 – Belçika GP Sonrası – Hubert – Sonunda Ferrari – İtalya GP Öncesi

ağlamak-ağlamak şiiri-özdemir asaf-özdemir asaf şiiri

AĞLAMAK