in

AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI

AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI
AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI

Bu ünlü oyuncu ve yönetmeni geç keşfeden kişilerdenim. Bilirsiniz, bazı filmler, şarkılar ve kişiler, bazı insanlar tarafından bazen gereksiz abartılır; hatta konuyla hiçbir ilgisi olmayan kişiler bile, sürü psikolojisiyle buna destek verir. Aamir Khan’ın da bu gereksiz abartılanlardan olduğunu düşünüp, onun hiçbir filmini açıp izlememiştim. Ta ki, 10. sınıfa gelene kadar… Okulun son haftalarıydı ve meslek seçimlerimiz üzerine sınıfça konuşuyorduk. Hocamız, “Bu filmin size ışık tutacağına inanıyorum.” diyerek 3 Aptal filmini açtı. Filmin kurgusu, oyuncuları, her şeyi o kadar iyiydi ki, film bittiğinde oturup birkaç kez daha izleyebilecek durumdaydım. Eğitim sistemine yapılan eleştiriler, filmin vermek istediği sosyal mesaj o kadar yerli yerindeydi ki, tam olarak fikirlerimi yansıtıyordu.

Mühendislik fakültesine başlayan 3 arkadaşın arasındaki dostluk ve hayallerinin peşinde ilerlemesi, bu sayede de okulun en sert hocasına bile yol göstermeleri gerçekten etkileyiciydi. İşte tam o an, Aamir Khan’a karşı duyduğum önyargı yüzünden çok pişman oldum, gerçekten abartıldığı kadar varmış. Bu olay aslında bir ders de oldu benim için böylece, bir konu hakkında araştırma yapmadan, önyargıya bürünmemem gerektiğini öğrenmiş oldum. Günün sonunda eve geldiğimde onun hakkında araştırmalar yaptım ve onu tanıdıkça daha da çok sevdim. Filmlerini izledikçe, o filmlerden öğrendiğim sosyal mesajlar, fikirlerime daha fazla derinlik kattı. O, artık hayatımda hem karakteriyle hem de başarı öyküsüyle örnek aldığım kişilerden biri. Şimdi, dilerseniz Aamir Khan hakkında bilinenler ve bilinmeyenlerden oluşan kısa bir kesit sunmak istiyorum. Keyifli okumalar. ?

AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI


1- 14 Mart 1965’te Mumbai’de dünyaya geldi.

 

2- Babası yapımcı olduğu için çocukluğu boyunca birçok öykü, fikir ve çekilmeye hazır senaryo dinlemiştir. 10. Sınıfı bitirdiği zaman, arkadaşının kısa film çekmek istemesi üzerine, onunla birlikte çalıştı. Bunun üzerine hayatının işini bulmuş olduğunu fark etti.

 

3- Filmlerinde sosyal mesajlar vermeye çalışarak insanlara yol gösterdiği ve yardımsever bir kişiliğe sahip olduğu için 30 Kasım 2011’de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçildi. Aynı zamanda 2014 yılında 2. kez barış elçisi seçildi.

 

4- Rahat düşünmesini sağladığı için akıl oyunları oynamayı seviyor.

 

5- Hint toplumundaki problemlere çözüm bulmak amaçlı “Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır)” adlı bir TV programı hazırlamıştır.

 

6- Lakabı Bay Mükemmel. (Aslan burcu olduğunu düşünebilirsiniz ama maalesef tahmininiz yanlış. 🙂 ) Kendisi balık burcu. Mükemmeliyetçi yapısından dolayı bu lakapla bilinmektedir.

AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI

7- Büyük bir Star Wars hayranı.

 

8- En sevdiği kitap: Notes to Myself (Kendime Notlar)

 

9- Favori dersi:Fizik

 

10- Favori sporu: Tenis. Hatta okul yıllarında okulunu eyalet düzeyindeki şampiyonalarda temsil etmiştir.

 

11- Favori yazarı:Tolstoy

 

12- Favori yemeği: Maglai

 

13- Hayali projesi: Mahabharata için bir film yapmak.

AAMİR KHAN HAKKINDA AZ BİLİNENLER VE BİR ÖNYARGININ KIRILIŞI

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri; Machu Picchu Antik Kenti

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan Biri: Machu Picchu Antik Kenti

turk-futbolunun-tacsiz-krali-metin-oktay

Metin Oktay Da Bizi Duyacak Mı? Metin Oktay’ın Anısına…