in , , ,

30 Yaşına Girmeden Önce Yaşam Hakkında Herkesin Öğrenmesi Gereken 23 Şey!

30 YAŞINA GİRMEDEN ÖNCE YAŞAM HAKKINDA HERKESİN ÖĞRENMESİ GEREKEN 30 ŞEY!

Hayat derslerle ve tecrübelerle doludur. Bazı dersler bir anda öğrenilir; sıcak bir sobaya dokunduğunuzda başınıza gelecek şeyler gibi. Diğerlerini ise tamamen anlayabilmek zaman alır; aşık olmak gibi. Ancak derslerin boyutuna bakılmaksızın, 30 yaşımıza gelmeden ve hayatlarımızın bir sonraki evresine başlamadan önce bilmemiz gereken bazı şeyler var;


Kişisel Gelişim

1. Okuduğunuz şeyler sizi belirler. Vücudumuz, nasıl yediğimiz şeylerin bir yansımasıysa o zaman zihnimiz de okuduğumuz şeylerin bir yansımasıdır. Zihninizi, sosyal medyadaki gibi boş bilgilerle değil, güzel şeyler ile doldurun.

2. Kendi yolunuzu, bir başkasınınkiyle karşılaştırmayın. Her birimizin kendi mücadelesi ve kendi zaferleri var. Siz, kendi yolunuza odaklanın ve yol üzerinde karşınıza çıkabilecek olaylardan, dersler çıkarın. Bir başkasının yolunda ilerlerken ortaya çıkacak problemlerin veya güzelliklerin hiçbiri size ait değildir. Siz kendi yolunuzu bulun.

3. Rüya Takımı’nızı oluşturun. Etrafınız negatif enerji yayan insanlarla çevriliyse, günden güne siz de onlara benzemeye başlarsınız. Ama etrafınız olumlu ve donanımlı insanlarla çevriliyse, rüyalarınız ve hayalleriniz gerçekleşmeye başlayacaktır. “Rüya Takımınızı” oluşturmak sizin elinizde.

4. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar çok mutlu olursunuz. Korkularınızı, eksikliklerinizi ve çatışma noktalarınızı bilir ve bunları kabul ederseniz, öz farkındalığınız da artacaktır. Bu sayede eksikliklerinize rağmen kendinizi sevmeye öğrenebilirsiniz. 

5. Günlük alışkanlıklarınız sizi başarılı veya başarısız kılar. Yaptığınız her eylem, evinizi oluşturmak için kullanacağınız bir tuğladır. Yani, ilk zamanlar günlük alışkanlıklarınız sizin için küçük ve önemsiz gözükebilir ancak, günden güne biriken tuğlalarınız sayesinde başarıya ulaşırsınız. Yaptığınız küçük şeyler, evinizi belirleyen şeylerdir, inşa ettiğiniz ev sizsiniz.


Verimlilik

6. Zamanınızı nasıl harcadığınız, hayatınızın bir yansımasıdır. Zeki ve çalışkan insanlar zamanlarının değerini bilen kişilerdir. Her dakikayı, saati, günü, haftayı ve ayı kendilerine yatırım yapma fırsatı olarak görürler. Siz de aynısını yapmalısınız.

7. Bütün işlerinizi aynı anda yapmaya çalışmayın. Verimlilik on işi aynı anda yapabilmek değildir. Bütün işleri aynı anda yarım yamalak yapmak yerine, bir işi en iyi şekilde yapmaya çalışın.

8. Korku duyuyorsanız, yapılması gerekenleri yapmamışsınız demektir.  Yapmak istemediğimiz şeylerden kaçmak asla bir çözüm yolu olmuyor hayatta. Eninde sonunda bu işi gerçekleştirmemiz gereken gün geliyor ancak biz, bu işe karşı duyduğumuz korkudan dolayı hazırlık bile yapmamış oluyoruz. O gün gelene kadar işten korkmak yerine, gerekli hazırlıkları yapmak ve hazır bir şekilde korkularımızla yüzleşmemiz gerekiyor. Tekrar hatırlatmak istiyorum; “Korku duyuyorsanız, yapılması gerekenleri yapmamışsınız demektir.” çünkü insan bilmediği şeyden korkar.

9. Gelişme uzun bir süreçtir. Bir şeyi ilk ya da ikinci seferde yapamazsınız üzülmeyin, motivasyonunuzu kaybetmeyin. Bu başarsız denemeler, uzun vadede gelişmenize doğrudan katkı sağlayacaktır. Denemeye devam etmelisiniz.

10. Hazırlıksızlık, başarısızlığa hazırlık demektir. Kendinizi başarı için hazırlamadıysanız, olayların hızlı ve etkili bir şekilde geçmesini bekleyemezsiniz. Bugün yaptıklarınız ve yapmadıklarınız yarın, sonucu belirleyecektir.


İlişkiler

11. Yaşamınızdaki en önemli ilişki, kendinizle olan ilişkidir. Kendinizle pozitif bir ilişkiniz olmazsa, hayatınızdaki her ilişki acı çeker. Her şey sizinle başlar.

12. İlişkiler ve arkadaşlıklar birer işbirlikleridir, tek yönlü olmamalıdır. Sağlıklı ilişkiler, her iki tarafı da daha iyi hale getirmelidir. Bir taraf mutlu bir taraf mutsuz ise bu ilişkide bir sorun olması muhtemeldir.

13. Güven, kelimelerle değil eylemlerle inşaa edilir. İnsanların ne söylediği veya ne sözler verdiği önemli değildir. Bir kişinin söyledikleri ve yaptıkları farklıysa düşünmek gerekir. Davranışlar, size bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir.

14. Her ilişkinin iniş ve çıkışları vardır. Canlıların var olduğu her yerde çatışmalar ve anlaşmazlıklar kaçınılmazdır, gayet normaldir de. Önemli olan çatışmanın nasıl çözüldüğüdür. Buradaki kilit nokta, her iki tarafın da birbirlerine karşı duyduğu saygıyı korumasıdır.


Sağlık

15. Vücudunuz sizin eviniz. Ona iyi bakın.

16. Şekeri ve işlenmiş gıdaları bir kenara bırakın. Şeker ve işlenmiş gıdalar, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası değildir. Bedeniniz, kim olduğunuzun, alışkanlıklarınızın, kendinize nasıl davrandığınızın bir yansımasıdır.

17. Az uyumak bir başarı değildir. Sadece üç saat uyumak ve gün boyu üç saatlik uykuyla durmak övünülecek, gurur duyulacak bir şey değildir. Aksine bu, büyük bir sorundur. Hayat bir maratondur, sprint yarışı değil.

18. Fiziksel aktiviteler sağlığınız açısından çok önemlidir. Ne kadar meşgul olursanız olun bedeninize bakmak için zaman ayırmalısınız. Bunu zamanında yapmazsanız, yaşamınız boyunca bedelini ödeyeceksiniz.

19. Kahve güzeldir ama “fazla” kahve kötüdür. Büyüklerimizin dediği gibi “Her şeyin fazlası zarar.”. Bu yüzden ne kadar kahve tükettiğinizi takip etmelisiniz. Önceden de dediğim gibi; “Sadece üç saat uyumak ve gün boyu üç saatlik uykuyla durmak övünülecek bir şey değildir.”


Kariyer

20. Alçakgönüllülük, gösteriş yapmaktan ve kendini övmekten çok daha iyidir. Dinlemek, öğrenmek ve bulunduğunuz her yere değer katmak için istekli olmak çok daha önemlidir. Kimse, sürekli spot ışığı arayan birini sevmez.

21. Lider olmak pozisyonla ilgili değildir. Sırf büyük bir unvanınızın olması, insanların sizi dinleyeceği veya sizi ciddiye alacağı anlamına gelmez. Etkin bir takım liderliği yapabilmek için insanlara yol göstermeli ve onların yanında olmalısınız.

22. Başarınızı ilk unutan, başarısızlığınızı ilk gören siz olun. Geçmişteki başarılarınızda ve geçmişte takılıp kalmayın. Eski başarılarınız, yeni maceralara atılmanıza asla engel olmasın.

23. Çevre edinin. İşverenleriniz, iş arkadaşlarınız, müşterileriniz ile irtibatınızı koparmayın. Fırsatların nereden ve kimden geleceğini asla bilemezsiniz. Çevre faktörü, başarılı bir kariyer inşa etmek için önemlidir.

Amatör Film Yapımcılığı ft. Melisa - Lafın Gelişi Podcast

Amatör Film Yapımcılığı ft. Melisa

Galata Sen